TeknologjiUncategorized

Microsoft mbyll marrëveshjen për të prodhuar kufje AR për ushtrinë amerikane

0

Microsoft ka fituar një marrëveshje me vlerë gati 22 miliardë dollarë për të furnizuar ushtrinë amerikane me kufje të realitetit të shtuar (AR) për trupat e saj luftarake.

Kufjet HoloLens 2 të kompanisë janë një ekran i montuar në kokë, i projektuar për aplikime të ndërmarrjeve duke përdorur teknologji të zhvilluar më parë për pajisje të përqendruara tek konsumatori.

HoloLens 2 shfaq imazhe si holografik të mbivendosura në fushën e shikimit në botën reale të përdoruesit, duke synuar të sigurojë informacion të dobishëm (të tilla si udhëzime ose komunikime) dhe të përmirësojë efikasitetin për punëtorët, duart e të cilëve janë të zënë me detyra fizike. HoloLens mund të kontrollohet me gjeste ose komanda zanore.

Kontrata ushtarake do ta shohë Microsoft-in të zhvendoset në fazën e prodhimit të teknologjisë bazuar në HoloLens 2 dhe të mbështetur nga shërbimet e saj kompjuterike cloud Azure. Pentagoni e përshkroi teknologjinë si një “Sistem të Integruar të Shtimit të Vizionit” për të rritur ndërgjegjësimin e ushtarëve për rrethinat e tyre në mënyrë që të zbulojnë objektivat dhe rreziqet.

Sipas ushtrisë amerikane, ushtarët testuan pajisjet vitin e kaluar në Fort Pickett, Virginia. Ai tha se sistemi mund të ndihmojë trupat të fitojnë një avantazh “në fushat e betejës që janë gjithnjë e më urbane, të mbingarkuara, të errëta dhe të paparashikueshme”. Ushtria amerikane së pari filloi të provonte kufjet prototipë përmes një kontrate prej 480 milion dollarë (350 milion £) në 2018 dhe arriti në përfundimin se kjo pajisje mund të kishte aplikime si për stërvitje ashtu edhe për luftime.

Në janar, Kongresi miratoi një projekt-ligj të mbrojtjes i cili do të shkurtonte fondet për skemën e kufjeve; është e paqartë se si qëndron kjo kontratë në lidhje me këtë legjislacion.

Në shkurt, presidenti i Microsoft Brad Smith i tha Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit se kufjet mund të integronin tipare të tilla si shikimi termik i natës, njohja e fytyrës dhe “analiza në kohë reale” për t’u përdorur në luftime. Ai gjithashtu tha se HoloLens mund të ndihmojë në planifikimin e operacioneve të rigjenerimit të pengjeve duke gjeneruar një binjak dixhital të ndërtesës së synuar.

Microsoft i tha Reuters se kontrata e re vlen deri në 21.88 miliardë dollarë (15.87 miliardë £) gjatë dekadës së ardhshme, me një marrëveshje bazë pesë-vjeçare që mund të zgjatet për pesë vjet të tjera. Sipas marrëveshjes, Microsoft do të jetë në gjendje të prodhojë në masë njësi të ngjashme me Hololens 2 për më shumë se 120,000 ushtarë në Forcën e Luftuar të Ushtrisë. Gjithashtu kufjet do të prodhohen në SH.B.A.

Pas njoftimit të kontratës fillestare të Microsoft-it HoloLens me Ushtrinë Amerikane, të paktën 94 punonjës i kërkuan udhëheqjes së kompanisë të largohej nga marrëveshja dhe të ndalonte zhvillimin e “çdo dhe të gjitha teknologjive të armëve” që mund të kthejnë skenarët e luftës në botën reale në video lojëra.

Marrëveshja e kufjeve është vetëm një partneritet midis Microsoft dhe Pentagonit; vitin e kaluar Microsoft u konfirmua si partneri i saj në projektin e llogaritjes cloud JEDI me vlerë 10 miliardë dollarë (7.3 miliardë dollarë). Kjo marrëveshje është kontestuar nga Amazon, përfaqësuesit e së cilës kanë bërë pretendime për një proces të gabuar të tenderit dhe kanë ngritur një padi mbi kontratën./ProBizz.al/

6 llojet e xhaketave më të mira të pranverës

Previous article

Paragjykimet në Hollywood për orientimet seksuale! Flet Kate Winslet

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Teknologji