Cudira nga botaTeknologjiUncategorized

Nasa shpërndan një imazh mahnitës të kodrave të rërës blu në Mars

0

Nasa ka nxjerrë një imazh mahnitës nga Marsi që tregon një zonë të mbuluar nga një det me kodra rëre “blu”. Fotoja tregon kodrat e rërës që mbulojnë kapakun polar verior të planetit, ku temperaturat mund të arrijnë deri në -150C (-238F). Nasa thotë se kodrat e rërës në të vërtetë mbulojnë një zonë me madhësinë e Teksasit, shtetit të dytë më të madh të SHBA, i cili ka një sipërfaqe prej rreth 695,662 km².

Imazhi, i lëshuar për herë të parë të enjten, përfshin një zonë të gjerë rreth 19 milje. Ajo ishte e përbërë nga disa imazhe të marra nga dhjetori 2002 deri në nëntor 2004 nga orbita e Nasa’s Mars Odyssey, e cila ishte përgjegjëse për foton mahnitëse.

Fotoja është një imazh i rremë me ngjyra, që do të thotë se ngjyrat janë përfaqësuese të temperaturave të ndryshme. Ngjyrat blu përfaqësojnë zona të ftohta, ndërsa nuancat e verdhë dhe portokalli shënojnë “kodra të ngrohura nga dielli“,-thotë agjencia hapësinore.

Ajo u mor nga një Sistem i Imazheve të Emetimeve Termike (THEMIS) në Odisea, për të cilin Nasa thotë se është në gjendje të shikojë “reflektimet infra të kuqe nga sipërfaqja e Marsit”. Nasa tha se imazhi i kodrave të rërës “është pjesë e një grupi të veçantë imazhesh që shënojnë 20 vjetorin e Odyssey, anijen kozmike me më të gjatë në histori”. Anija robotike u dërgua në orbitë në Prill 2001 dhe që prej asaj kohe ka marrë imazhe të shërbimit Marsian./ProBizz.al/

Samsung bën të mundur përdorimin e Android në iPhone

Previous article

Demi Lovato e palëkundur pas dokumentarit tronditës rreth mbidozës

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *