Apple prezanton Apple Watch Ultra

Përveç Apple Watch Series 8, Apple zbuloi një model krejt të ri Apple Watch në konferencën e saj për shtyp. Apple Watch Ultra është projektuar posaçërisht për ndjekje intensive sportive. Është një model më i madh me jetëgjatësi më të mirë të baterisë. Ai gjithashtu ka një trup të ndryshëm që duhet t’i rezistojë kushteve ekstreme të motit.

Kutia është prej titani të hapësirës ajrore dhe është 49 mm në madhësi. Është shumë më e madhe se orët tipike, dhe gjithashtu më e madhe se modelet ekzistuese të Apple Watch. Ekrani është plotësisht i sheshtë dhe është prej kristali safiri, i cili duhet të rrisë qëndrueshmërinë. Ai ka ende kurorën e njohur, por ka një buton veprimi shtesë për të aksesuar shpejt një sërë veçorish. Për shembull, ju mund të përdorni butonin për të shënuar një segment pa pasur nevojë të shqetësoheni me ekranin. Butonat janë projektuar që të jenë të aksesueshëm edhe kur mbani doreza.

Cellular është një veçori standarde e të gjitha modeleve Apple Watch Ultra dhe ky model i ri ka përmirësuar GPS me shumë breza. Jetëgjatësia e baterisë mund të arrijë 36 orë jetëgjatësi. Do të ketë një veçori të re të optimizimit të baterisë që do të vijë më vonë këtë vjeshtë. Me këtë cilësim të aktivizuar, mund të arrini 60 orë jetëgjatësi të baterisë.

Përdoruesit do të përjetojnë gjithashtu një faqe të re ore “Wayfinder” që përmban shumë informacione, duke përfshirë një busull në numrin e telefonit. Ka shumë grupe të reja që vijnë gjithashtu me këtë orë të re. Loop alpin është një loop najloni me dy shtresa. Është loop-i thyer i oqeanit që funksionon mirë me sportet ujore me shpejtësi të lartë, dhe loop i lehtë i shtigjeve.

Altoparlanti është mjaft i zhurmshëm dhe mund të përdoret në mënyra krejt të reja. Për shembull, mund të përdorni butonin e veprimit për të nisur një alarm 86db kur keni nevojë për ndihmë. Mikrofoni është përmirësuar gjithashtu për situata me erë.

Apple Watch Ultra është gjithashtu rezistent ndaj ujit WR-100 – dhe ka një matës automatik të thellësisë. Është gjithashtu i certifikuar EN13319, që do të thotë se mund ta përdorni si një kompjuter zhytjeje.

Me këtë model, është e qartë se Apple dëshiron të konkurrojë me Garmin dhe Polar. Shumë entuziastë të sportit kanë thënë se jetëgjatësia e baterisë në Apple Watch të rregullt thjesht nuk është mjaft e mirë. Kjo ndryshon me Apple Watch Ultra.

Por nuk do të jetë një model i lirë. Apple Watch Ultra kushton 799 dollarë. Është në dispozicion për para-porositje sot dhe do të dërgohet më 23 shtator.

Burimi: Tech Crunch