Horoskopi mujor – Mars 2023

Merrni kapelën dhe fustanin tuaj sepse Marsi është për t’u diplomuar në fazën tjetër të jetës suaj! Tre epoka të reja fillojnë në mars pasi Saturni largohet nga Ujori për Peshqit (7), Plutoni largohet nga Bricjapi për Ujorin (23) dhe Marsi largohet nga Binjakët për Gaforren (25). Ky është ndryshimi i atmosferës që të gjithë e kemi pritur pasi kalimet e gjata shtatë-mujore (Marsi), tre-vjeçare (Saturni) dhe 15-vjeçare (Plutoni) përfundojnë në të njëjtën kohë. Është prekëse që këto ndërrime ndodhin në muajin që përmban sezonin e Peshqve dhe Dashit, fundvitet e librit të vitit astrologjik. Ashtu si dielli rilind në ekuinoksin pranveror, po ashtu jemi edhe ne.

Për ata që kanë lindur mes viteve 1994-1996, 1964-1966 ose 1935-1937, ky muaj shënon edhe fillimin e kthimit tuaj të Saturnit.

Ka kaq shumë fillime dhe mbarime, aq shumë ndryshime në të njëjtën kohë, sa që ky muaj mund të duket si një vorbull. Datat specifike të ngjarjeve kanë më pak rëndësi sesa të pranosh se kjo është një pikë kthese. Vetëm dijeni se do të shikoni prapa në të ardhmen dhe do të mendoni se kjo ishte kur gjithçka ndryshoi. Kjo nuk do të thotë se të gjitha problemet tona po largohen. Por do të ketë probleme të reja dhe a nuk mund të përdorim të gjithë të paktën një ndryshim peizazhi?

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Ditë intensive
Hëna e re në Dash (21/3): Hëna e re, ju të rinj!
Datat e tjera kryesore: 3/11, 3/14, 3/16, 3/17, 3/19, 3/20, 3/25, 3/30

Është koha për të bërë një hap prapa dhe për të vlerësuar prioritetet tuaja. Saturni hyn në sektorin tuaj të pavetëdijshëm në datën 7, duke sjellë një periudhë trevjeçare që do t’ju kërkojë të hiqni dorë nga bagazhet dhe të pastroni atë që po rrëmon mendjen, trupin dhe shpirtin tuaj. Emërimet e mjekut, seancat e terapisë dhe detoksimet digjitale janë të gjitha në axhendë. Mendoni për këtë si më pak një riparim dhe më shumë një krasitje. Ashtu si për një bimë shtëpie, heqja e degëve të mbipopulluara dhe gjetheve që vdesin ju lejon të lulëzoni nga rrënja lart.

Horoskopi i dashurisë: Është e lehtë të merrni atë që dëshironi nga të dashuruarit këtë muaj. Lavdërimi vjen i shpejtë dhe i nxehtë (sidomos rreth datës 2 kur Venusi dhe Jupiteri bëjnë takimin e tyre të mbarë dikur vjetor në shenjën tuaj). Megjithatë, përpara se të zhyteni më thellë, sigurohuni që është kujdes i vërtetë dhe jo bombardim i dyshimtë i dashurisë.

Horoskopi i parave: Financat tuaja personale kanë qenë në fluks për shumë muaj dhe në datën 16, Venusi hyn në sektorin tuaj të parave për të qetësuar kaosin. Tundimi për të trajtuar veten është aty, por ju do të jeni më të lumtur nëse zgjidhni të zbutni impulset tuaja.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Një natë takimi e papritur dhe e nxehtë!
Hëna e re në Dash (21/3): Zbulimet vijnë kur ndaloni së lëvizuri
Datat e tjera kyçe: 3/2, 3/11, 2/16, 3/17, 3/20, 3/23, 3/30

Dhimbjet në rritje janë të vështira, por stanjacioni është më i keq. Saturni hyn në zonën tuaj të komunitetit dhe miqësisë në datën 7 duke nisur një periudhë trevjeçare që do ta bëjë të vështirë ruajtjen e lidhjeve të dobëta. Sa më serioz të jeni në lidhje me ndjekjen e qëllimeve tuaja, aq më pak durim keni për çdo gjë sipërfaqësore. Ndryshimi i atmosferës këtë muaj është emocionues dhe i dukshëm, por është e mundur që ju mund të hidheni në të renë shumë shpejt, duke çuar në një raund tjetër rraskapitjeje dhe djegieje. Ndoshta qëllimi nuk është të provoni veten në fund të fundit. Lëreni punën të flasë vetë.

Horoskopi i dashurisë: Mjegulla që ka qenë e varur mbi disa nga marrëdhëniet tuaja më të ngushta që nga vjeshta e kaluar më në fund pastrohet këtë muaj. Por jo para se të përjetoni një dështim të fundit të komunikimit. Nëse po kërkoni t’i zyrtarizoni gjërat me dikë të veçantë, hëna e plotë në Virgjëresha më 7 është një kohë e shkëlqyer për “bisedë”.

Horoskopi i parave: Impulsi që ju keni pasur për të zgjidhur çdo problem me terapinë me pakicë po ju bën këtë muaj. Kush ka nevojë për të gjitha këto gjëra gjithsesi? Planifikoni pak kohë rreth fundit të muajit për të pastruar gjërat tuaja dhe për të marrë frymë të lehtësuar.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Lëvizja ose përfundimi i një projekti të përmirësimit të shtëpisë
Hëna e re në Dash (3/21): Dita e parë e vullnetarizmit ose një ngjarje në komunitet
Datat e tjera kryesore: 3/2, 3/11, 3/16, 3/17, 3/18, 3/19, 3/28

Eksperimentimi është çelësi i lumturisë. Saturni hyn në karrierën tuaj dhe sektorin e imazhit publik në datën 7, duke nisur një periudhë trevjeçare që do t’ju inkurajojë të shtyni kufijtë e ambicieve tuaja profesionale dhe të zbuloni se çfarë do të thotë vërtet sukses për ju. Po sikur të marrësh rrugën më pak të udhëtuar të çon pikërisht atje ku duhet të shkosh? Përpara se të zhyteni, sigurohuni që të mos i përmbaheni idesë së arritjes së dikujt tjetër, pasi do të jeni më të lumtur duke shkuar në rrugën tuaj. Ky muaj është një vorbull, por në fund të tij, ju do të filloni partneritete dhe kontrata të reja të të gjitha llojeve për t’ju ndihmuar gjatë udhëtimit.

Horoskopi i dashurisë: Ka shumë arsye për të festuar njerëzit tuaj më të afërt këtë muaj. Mund të ndiheni sikur po i kushtoni të gjithë vëmendjen tuaj të tjerëve kur mund të përdorni vetë një nxitje. Mërkuri bashkohet me Jupiterin në datën 28 duke ju dhënë një shans për të rivendosur marrëdhëniet dhe për të thënë mendimin tuaj.

Horoskopi i parave: Jeni mësuar me luhatjet kur bëhet fjalë për fluksin e parave, por shpenzimet tuaja po grumbullohen më shpejt se zakonisht këtë muaj. Marsi hyn në sektorin tuaj të parave në datën 25 – një tranzit ku paratë dalin menjëherë sapo të hyjnë. Jini vigjilentë për buxhetin tuaj nëse mundeni.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Bomba e së vërtetës hidhet në bisedën në grup
Hëna e re në Dash (3/21): Dita e parë në punën tuaj të ëndrrave
Datat e tjera kryesore: 16/3, 19/3, 20/3

Mësuesit më të mirë janë ata që mbeten gjithmonë kureshtarë. Saturni kalon në sektorin tuaj të arsimit të lartë në datën 7, duke filluar një periudhë trevjeçare studimi serioz dhe ndërtimi të trashëgimisë. Pavarësisht nëse jeni duke punuar në një projekt artistik gjithëpërfshirës, duke u kthyer në shkollë ose duke u bërë mentor, e gjeni veten duke luajtur si studentin ashtu edhe mësuesin gjatë procesit. Hëna e re më 21 shënon një fillim të ri për karrierën tuaj dhe dukshmërinë që do të vazhdojë të rritet dhe zgjerohet me një ritëm të shpejtë gjatë viteve të ardhshme. Ajo që keni pritur është më në fund këtu.

Horoskopi i dashurisë: Marrëdhëniet tuaja do të fillojnë të ndihen shumë më të gjalla dhe të orientuara drejt lirisë këtë muaj. Ju keni bërë shumë punë në kufijtë tuaj gjatë viteve të fundit, por tani është koha që ta lini veten të argëtoheni pak më shumë. Perspektivat romantike vijnë përmes miqve këtë muaj nëse jeni të prirur në lidhje.

Horoskopi i parave: E gjithë puna e palodhur që keni bërë që nga viti i kaluar më në fund fillon të shpërblehet këtë muaj, ndërsa ju njiheni dhe festoheni në industrinë tuaj. Kjo vjen me shikueshmëri më të lartë dhe shumë më tepër pagesë. Ju mund të shkoni në atë takim me shefin tuaj të sigurt se po merrni një rritje page.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Vendosini faturat në autopay
Hëna e re në Dash (21/3): Planifikoni pushimet tuaja të ardhshme
Datat e tjera kyçe: 6/3, 15/3, 16/3, 17/3, 20/3

Jeta nuk ka kuptim pa ndërvarësi. Saturni kalon në sektorin tuaj të burimeve të përbashkëta në datën 8, duke filluar një periudhë trevjeçare të marrjes së përgjegjësisë për atë që keni borxh. Faturat vijnë, bashkëpunimet bëhen serioze dhe arrihet katarsisi emocional. Kjo është punë e rëndë, por nuk duhet ta bëni vetëm. Pavarësisht përqendrimit te paratë, marrëdhëniet janë më shumë transformuese sesa transaksionale këtë muaj. Përplasjet e zgjatura fillojnë të shkrihen. Pas një periudhe të zgjatur ndjesie dy hapa prapa, hëna e re në datën 20 ju bën të vendosni synime dhe të shihni pamjen e madhe.

Horoskopi i dashurisë: Vitet e fundit nuk kanë qenë një kohë shumë seksi për ju, Leo. Por këtë muaj, gjërat më në fund lirohen dhe ndryshojnë për mirë. Ndërsa muaji përparon, ju përjetoni më pak bllokime dhe kufizime në jetën tuaj të takimit, dhe gjithashtu ndjeni më pak presion për të mbyllur dikë për hir të tij.

Horoskopi i parave: Nëse e keni shmangur kontrollimin e deklaratave tuaja bankare, balancat bëhen të pamundura për t’u injoruar në hënën e plotë në Virgjëreshën në datën 7. Përdorni informacionin për të kuptuar se si të ecni përpara në gjysmën e dytë të muajit.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Një stërvitje e fuqishme, masazh ose akupunkturë
Hëna e re në Dash (21/3): Takimi me një planifikues financiar
Datat e tjera kryesore: 3/2, 3/11, 3/16, 3/17, 3/18, 3/19, 3/28

Ajo që duket e drejtpërdrejtë nuk është aq e thjeshtë, kështu që vazhdoni të mendoni jashtë kutisë. Saturni hyn në shtëpinë tuaj të marrëdhënies në datën 7, duke nisur një periudhë trevjeçare për të eksploruar atë që vërtet dëshironi dhe keni nevojë nga njerëzit e tjerë. Siç tregon hëna e plotë në të njëjtën ditë në shenjën tuaj, hapi i parë është të zgjidhni veten. Konfuzioni dhe mosmarrëveshjet janë pothuajse të garantuara ndërsa lundroni në ndjenjat e pakëndshme që vijnë nga mbrojtja e nevojave tuaja. Por në fund të muajit, ju jeni të sigurt se keni disa njerëz solidë në ekipin tuaj.

Horoskopi i dashurisë: Sezoni i Peshqve është zakonisht periudha më romantike e muajit për ju, Virgjëresha, dhe ky vit nuk është ndryshe. Por në vend të netëve të takimeve dhe udhëtimeve seksi, ju po planifikoni kontrollet e marrëdhënieve dhe terapinë e çiftit. Çfarë ka më të papërmbajtshme sesa të thellësoheni?

Horoskopi i parave: Hëna e re në Dash më 21 është një kohë e mirë për të bërë një plan për të hequr qafe borxhin tuaj. Nëse keni menduar të zgjidhni një ngutje anësore ose disa koncerte të pavarura, tani është një kohë e shkëlqyer për të filluar mbjelljen e atyre farave.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Një katarsis vjen pasi e keni qarë
Hëna e re në Dash (21/3): Takimi i parë me dikë të rëndësishëm
Datat e tjera kyçe: 3/2, 3/11, 2/16, 3/17, 3/19, 3/20, 3/25, 3/30

Aristoteli tha “Përsosmëria është një zakon”, i cili vlen shumë për horoskopin tuaj këtë muaj. Me Saturnin që po kalon në shtëpinë tuaj të punës së përditshme në datën 7, ju jeni gati për tre vjet duke ndërtuar disiplinë në ditët tuaja. Megjithëse ka një dëshirë për ta bërë të gjithë këtë punë në izolim, ajo që po kuptoni këtë muaj është se ju duhet të ndërtoni një ekip. Me kë keni partner (si në jetën tuaj romantike ashtu edhe në atë profesionale) do ta bëjë ose prishë këtë proces, dhe këtë muaj ju keni fuqinë e tërheqjes në anën tuaj. Vendoseni veten atje dhe bëni disa valë.

Horoskopi i dashurisë: Ky është një muaj i madh për jetën tuaj të dashurisë. Nëse jeni duke kërkuar, ka shumë mundësi për t’u lidhur me njerëz të rinj, dhe nëse jeni partnerë të lumtur, ky është një muaj kur ju të dy bëheni edhe më të afërt. Hëna e re në Dashi më 21 ju gjen të emocionuar për të nisur një udhëtim të ri marrëdhëniesh.

Horoskopi i parave: Ju keni qenë duke u përballur me kaq shumë stres për borxhet, taksat dhe faturat e papaguara gjatë vitit të fundit apo më shumë. Fatmirësisht Venusi hyn në sektorin tuaj të burimeve të përbashkëta në datën 16 duke ju dhënë një shans për të adresuar problemet dhe për të zgjidhur gjërat me kreditorët dhe agjencitë e arkëtimeve. Mbani mendjen tuaj të hapur për zgjidhje të papritura.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Një natë e thellë me miqtë
Hëna e re në Dash (21/3): Kthehuni në klasën tuaj të preferuar të jogës
Datat e tjera kryesore: 3/11, 3/14, 3/16, 3/17, 3/19, 3/20, 3/25, 3/30

Zëri juaj duhet të dëgjohet. Saturni hyn në pjesën e grafikut tuaj që përfaqëson romancën, kreativitetin dhe fëmijët në datën 7, duke nisur një periudhë trevjeçare ku do të sfidoheni për të krijuar diçka që zgjat. Megjithëse mund të ndjeni presion për të goditur terrenin në këtë projekt (qoftë nëse kjo është të mbeteni shtatzënë, të shkruani një libër ose të filloni të takoheni me dikë), nxitimi në të nuk do t’i bëjë gjërat më shpejt. Nëse ka konfuzion se ku të filloni, ndiqni intuitën tuaj. Ju keni për qëllim të krijoni diçka në përputhje me vlerat tuaja. Mos u kënaq me asgjë më pak.

Horoskopi i dashurisë: Sezoni i Peshqve është gjithmonë një kohë e ëmbël dhe seksi për ju, dhe ky vit nuk është ndryshe. Por këtë herë, ju jeni më pak të impresionuar me gjestet romantike dhe më shumë të tërhequr nga partnerët e mundshëm që mund të dëshmojnë se e kanë bërë punën.

Horoskopi i parave: Nëse ende keni borxhe dhe taksa nga muajt (apo vite…) më parë që varen mbi kokën tuaj, duhet të merreni me to këtë muaj. Edhe pse ndihet dërrmuese për t’u përballur, lehtësimi që do të ndjeni pasi të jetë bërë ia vlen. Nëse keni pasur vështirësi në punë, lidheni me kolegë me të njëjtin mendim në mënyrë që të shfrytëzoni mundësi të reja, veçanërisht rreth Hënës së Plotë në Virgjëresha më 7.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Moment përparimi në karrierën ose dukshmërinë tuaj
Hëna e re në Dash (21/3): E qetë, ditë krijuese vetëm ose me fëmijët tuaj
Datat e tjera kryesore: 3/2, 3/28

Koha për t’u ribashkuar me veten tuaj të vërtetë dhe nevojat më themelore. Saturni hyn në shtëpinë tuaj, familjen dhe sektorin e privatësisë në datën 7, duke nisur një periudhë trevjeçare me fokus të thellë në themelet dhe jetën tuaj të brendshme. Ajo që është sfiduese këtë muaj është se ka disa situata dërrmuese që ndodhin si në punë ashtu edhe me njerëz të tjerë, të cilëve ju dëshironi t’u kushtoni gjithë vëmendjen tuaj. Sa më gjatë të mos përqendroheni te vetja, aq më e vështirë do të jetë të arrini në rrënjën e problemit.

Horoskopi i dashurisë: Pas shtatë muajsh të gjatë, Marsi më në fund largohet nga sektori juaj i marrëdhënieve në datën 25. Pavarësisht nëse keni qenë në fazën e muajit të mjaltit të një partneriteti të ri ose keni punuar për një divorc, më në fund po dilni nga mjegulla dhe jeni gati të përqendroheni në diçka tjetër. Hëna e re në Dashi më 21 është një ditë e ëmbël, romantike për të shkuar në një takim dhe për të nisur epokën tuaj të ardhshme.

Horoskopi i parave: Kini kujdes që disa borxhe ose shpenzime të papritura të shfaqen rreth datës 25 kur Marsi hyn në sektorin tuaj të burimeve të përbashkëta për herë të parë që nga qershori 2021. Ky tranzit (deri më 20 maj) është gjithashtu një kohë e shkëlqyer për të aplikuar për kredi ose (në mënyrë agresive) për të ndjekur deri në fatura.

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Takimi frymëzues me një mentor
Hëna e re në Dash (3/21): Filloni kërkimin tuaj të ardhshëm në shtëpi
Datat e tjera kryesore: 3/2, 3/17, 3/30

Kultivoni mjedisin tuaj sikur të jetë një kopsht i bukur. Planeti juaj sundues Saturni hyn në sektorin tuaj të komunikimit në datën 7 duke inicuar një proces tre-vjeçar të shkurtimit të orarit dhe rutinave tuaja ditore. Pas viteve të fundit të kujdesit për shpenzimet, tani ju ndjeni më shumë hapësirë për të përmirësuar veshjet tuaja, shtëpinë dhe jetën sociale. Ju madje mund të ndiheni në mënyrë të rrezikshme ndonjëherë këtë muaj (veçanërisht pasi Venusi të hyjë në sektorin tuaj të kënaqësisë në datën 16). Por mendoni për këtë në këtë mënyrë: nëse fokusoheni në mbushjen e ditëve tuaja me kënaqësi dhe bukuri, nuk do të kërkoni gjithmonë një arratisje.

Horoskopi i dashurisë: Planeti i dashurisë Venusi hyn në sektorin tuaj të romancës në datën 16 duke e bërë gjysmën e dytë të muajit një kohë tepër seksi dhe sensuale për ju. Kjo është gjithashtu një periudhë e mrekullueshme për të ëndërruar projekte kreative, për t’u lidhur me fëmijën tuaj të brendshëm dhe për të punuar në dashurinë për veten.

Horoskopi i parave: Planeti i fuqisë Plutoni hyn në sektorin tuaj të parave në datën 23, duke nisur një periudhë pothuajse 20-vjeçare që do të transformojë marrëdhënien tuaj në burime, siguri dhe financa personale. Jo e madhe! Vini re se çfarë ndjenjash lindin në lidhje me fluksin e parave tuaja gjatë kësaj kohe. Si mund ta lehtësoni ankthin dhe të mbështeteni në fuqinë tuaj?

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Sesion i rëndësishëm me terapistin tuaj
Hëna e re në Dash (21/3): Provoni një restorant të ri në lagje
Datat e tjera kryesore: 3/2, 3/17, 3/23, 3/30

Urime! Ju keni kaluar tre vite të gjata të Saturnit në shenjën tuaj! Planeti i disiplinës kalon në sektorin tuaj të parave dhe burimeve në datën 7 duke nisur një auditim tre-vjeçar të efektivitetit, vetëvlerësimit dhe fluksit të parasë suaj. Ju ndjeni presionin menjëherë për të kërcyer drejt në fund dhe për të filluar krijimin e strukturave të reja. Pse të mos ndryshoni punën tuaj, të filloni një bashkëpunim biznesi dhe të mos ndaheni me situatën tuaj menjëherë nga porta? Çelësi është të shfrytëzoni të gjithë fuqinë personale dhe besimin që keni krijuar përpara se të bëni ndonjë hap. Mbani mend: është në rregull të ecësh ngadalë.

Horoskopi i dashurisë: Edhe pse shumica e gjërave janë më të lehta për ju këtë muaj, mund të zbuloni se takimet tuaja janë të largëta, të shtrembëruara ose të pavullnetshme për t’u përkushtuar. Megjithatë, sapo të fillojmë sezonin e Dashit në datën 20, ju krijoni disa lidhje të fuqishme. Ndoshta me disa njerëz që ishin tashmë në rrethin tuaj shoqëror!

Horoskopi i parave: Hëna e plotë në datën 7 bie në sektorin tuaj të burimeve të përbashkëta duke e bërë këtë muaj një kohë të fuqishme për të aplikuar për një kredi, për të fituar disa burime të reja të ardhurash ose për t’u marrë me borxhet e papaguara.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Hëna e plotë në Virgjëreshë (3/7): Krijoni ose prishni momentin për një marrëdhënie
Hëna e re në Dash (21/3): Rivlerësoni buxhetin tuaj
Datat e tjera kryesore: 3/2, 3/28

Është gjithmonë më errët pak para agimit. Saturni kalon në shenjën tuaj në datën 7, duke filluar një periudhë trevjeçare të pranimit të kufizimeve tuaja. Tre vitet e fundit ndonjëherë kanë qenë të vetmuar dhe të izoluar, dhe ju e keni shpenzuar aq shumë të ngecur në kokën tuaj. Me këtë tranzit vjen një llogari: çfarë do të thotë në të vërtetë të qëndrosh i mishëruar? Çelësi këtë muaj është të identifikoni aleatët dhe burimet tuaja më të mira për këtë udhëtim. Kush do t’ju ndihmojë gjatë rrugës?

Horoskopi i dashurisë: Hëna e plotë në Virgjëresha më 7 bie në sektorin tuaj të marrëdhënieve duke sjellë një kulm për çdo romancë apo partneritet që filloi në fund të gushtit. Megjithatë, ky hënor nuk është i ëmbël, dhe ju mund të merrni një kontroll të papritur të realitetit se ku po shkon e gjithë kjo. Për fat të mirë ju keni mjaftueshëm besim në veten tuaj për t’u larguar nga ajo që nuk është për ju.

Horoskopi i parave: Ky është një muaj me lajme shumë të mira për financat tuaja! Afërdita dhe Jupiteri bëjnë takimin e tyre të favorshëm dikur vjetor në sektorin tuaj të parave në datën 2 duke ju dhënë më shumë mundësi për të fituar ose guxim për të kërkuar një rritje page. Më pas, në datën 21, hëna e re në Dash është koha e përkryer për të vendosur objektiva buxhetore për gjashtë muajt e ardhshëm.

Burimi: Pure Wow