“Truth”, për çfarë është në të vërtetë platforma e re e mediave sociale e Donald Trump?

Të mërkurën, të gjithë sytë u kthyen nga Donald Trump teksa njoftoi hapjen e rrjetit të tij social pasi u ndalua në janar nga Twitter, Facebook dhe YouTube.

E quajtur TRUTH Social, platforma e re paraqitet si platforma e mediave sociale “Tenda e Madhe e Amerikës” që inkurajon një bisedë globale të hapur, të lirë dhe të sinqertë pa diskriminuar ideologjinë politike” në faqen e saj kryesore.

Krijimi i fundit i ish-presidentit amerikan u lançua pasi gjigantët e teknologjisë e ndaluan atë pas trazirave të 6 janarit në Kapitol, për të cilën ai u akuzua se e inkuraji atë nëpërmjet përdorimit të rrjeteve të tij sociale.

Lexo: Facebook: Pezullimi i Donald Trump do të zgjasë të paktën 2 vjet

Por çfarë do të thotë ky rikthim në peizazhin e mediave sociale?

‘Truth’ VS Tirania e Gjigantëve të Teknologjisë

Me TRUTH Social, ish-Presidenti dëshiron të “qëndrojë kundër tiranisë së gjigantëve të teknologjisë”, të cilët “kanë përdorur fuqinë e tyre të njëanshme për të heshtur zërat kundërshtues në Amerikë”, tha ai në një deklaratë.

Platforma do të jetë në pronësi të Grupit të sapoformuar Trump Media & Technology (TMTG), një strukturë që do të ofrojë gjithashtu një shërbim video-on-demand (VOD) dhe podkaste ‘jo-zgjuese’, thuhet në deklaratë.

“Ne jetojmë në një botë ku talebanët kanë një prani të madhe në Twitter ndërsa presidenti juaj i preferuar amerikan është heshtur. Kjo është e papranueshme,” vazhdoi Donald Trump.

Pesë persona vdiqën gjatë ose menjëherë pasi mbështetësit e Trump sulmuan Kapitolin, gjatë ceremonisë së certifikimit të Presidentit Biden. Twitter më pas e ndaloi Donald Trumpin për një kohë të pacaktuar për shkak të “rrezikut të nxitjes së mëtejshme të dhunës”, duke e shkëputur atë nga afro 89 milionë ndjekësit e tij.

I zemëruar që nuk kishte më akses në megafonin e tij të preferuar, ish-presidenti premtoi të krijonte një rrjet social.

Truth Social do të jetë i disponueshëm si një beta vetëm me ftesa nga nëntori 2021, përpara një lançimi të përgjithshëm në tremujorin e parë të 2022, thuhet në deklaratë, duke vënë në dukje se aplikacioni është tashmë i disponueshëm për porositje paraprake në App Store.

Nocioni i pabazuar se demokratët vodhën presidencën nga republikanët në 2020 duhet të zërë vendin krenar në platformën e re të miliarderit.

Ajo duhet të tërheqë shumë mbështetës, disa prej të cilëve janë të bindur se ka pasur mashtrim elektoral gjatë zgjedhjeve të SHBA në 2020. Është mbi këtë bazë mbështetësish që ish-presidenti po llogarit për të nisur një fushatë të re të mundshme në vitin 2024, me synimin për një kthim në Shtëpinë e Bardhë. Deri më sot, Donald Trump ka përshkruar vetëm synimet e tij, pa i konfirmuar kurrë ato.

Por ky nuk është qëllimi i vetëm i së ‘VËRTETËS’. Pas kryerjes së një përmbledhjeje të planit të biznesit dhe ndarjes së tij hapur, TMTG synon të ofrojë video sipas kërkesës dhe për rrjedhojë të bëhet një konkurrent i drejtpërdrejtë i Netflix, Disney+ dhe Amazon Prime.

TMTG

Burimi: Euronews