Twitter pezullon liderin holandez të ekstremit të djathtë për gjuhën e urrejtjes kundër Islamit

Twitter thuhet se ka pezulluar liderin holandez të ekstremit të djathtë Geert Wilders për shkeljen e rregullave të platformës për gjuhën e urrejtjes.

Rrjeti social ka “kufizuar përkohësisht” aksesin e Wilders në llogarinë e tij pasi ai publikoi një postim në Twitter drejtuar kryeministrit të Pakistanit Shehbaz Sharif.

Në Twitter, kryetari i Partisë së Lirisë (PVV) denoncoi “dhunën e ideologjisë intolerante të quajtur Islam”.

Wilders pohoi gjithashtu se qytetarët pakistanezë që i kanë dërguar kërcënime me vdekje janë “të frymëzuar nga profeti i rremë Muhamed”.

Deputeti tha për mediat holandeze se ka apeluar vendimin dhe ka refuzuar të heqë postimet nga llogaria e tij. Profili i tij në Twitter ishte bllokuar më parë në vitin 2019 pasi ai u akuzua për mbjellje urrejtjeje në internet.

Udhëheqësi i partisë së ekstremit të djathtë, i cili jeton nën vëzhgim, thotë se ka marrë shpesh kërcënime që kur bëri thirrje për ndalimin e Islamit në Holandë dhe mbylljen e xhamive.

Në vitin 2020, një gjykatë holandeze e apelit la në fuqi dënimin e tij për fyerje të marokenëve në komentet që ai bëri në 2014, megjithëse ai u lirua gjithashtu nga akuza për nxitje të diskriminimit.

Prokurorët turq kanë hetuar gjithashtu Wilders për postimet “fyese” në Twitter për Presidentin Recep Tayyip Erdoğan.

PVV e ekstremit të djathtë është aktualisht partia e tretë më e madhe në vend pasi fitoi 17 vende në zgjedhjet e fundit të përgjithshme holandeze në 2021.

Burimi: Euronews