A do të marrë pjesë Princ Harry në funeralin e gjyshit të tij

Princi Harry do të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë që kur ai dhe Meghan Markle u transferuan në Kaliforni në Mars 2020, në mënyrë që të marrë pjesë në funeralin e gjyshit të tij, Princit Philip.  

Princi Philip vdiq në 9 Prill në moshën 99 vjeç dhe Harper’s Bazaar raporton se Duka i Sussex do të jetë “duke ndjekur protokollet COVID-19 për udhëtime“, por Markle nuk do ta shoqërojë atë sepse ajo është shtatzënë dhe “nuk mori leje mjekësore nga mjeku i saj.”  

Varrimi ceremonial mbretëror i Princit Philip do të bëhet në 17 Prill pas tetë ditësh zie kombëtare, sipas BBC.  

Një zëdhënës i pallatit i tha shërbimit të lajmeve, “Ndërsa kjo është një kohë trishtimi dhe zije ditët në vijim do të jetë një mundësi për të festuar një jetë të jashtëzakonshme.” Ceremonia do të transmetohet në televizion dhe publikut u është kërkuar që të mos mblidhen për të parë funeralin ose procesionin ushtarak në një përpjekje për të shmangur grumbullimin masiv mes koronavirusit në vazhdim. 

Në dritën e vdekjes së gjyshit të tyre, Princi William nuk do të mbajë më një fjalim në çmimet BAFTA të Dielën, konfirmoi Variety./ProBizz.al/