Apple padit firmën izraelite NSO Group për të ndaluar përdorimin e spyware në iPhone

Logo në mur në një degë të kompanisë izraelite NSO Group, pranë qytetit jugor izraelit të Sapirit, 24 gusht 2021. - E drejta e autorit AP Photo/Sebastian Scheiner, File

Gjiganti i teknologjisë Apple njoftoi të martën se do të padisë NSO Group, një firmë izraelite e njohur për spyware-in e saj që mund të hakojë telefonat.

Apple po kërkon të ndalojë NSO Group “nga përdorimi i çdo software, shërbimi ose pajisjeje Apple”.

Aktorët e sponsorizuar nga shteti si Grupi NSO shpenzojnë miliona dollarë në teknologji të sofistikuara të mbikëqyrjes pa përgjegjësi efektive. Kjo duhet të ndryshojë,” tha Craig Federighi, nënkryetari i lartë i inxhinierisë softuerike të Apple, në një deklaratë.

Software-i Pegasus i NSO Group është përdorur më parë për të hakuar telefonat e gazetarëve dhe aktivistëve pa e ditur ata.

Lexo: Pegasus: programi i përgjimit vendos avokatë dhe aktivistë në rrezik në të gjithë globin

Këto sulme janë vërejtur që nga maji 2018 dhe vazhdojnë ende, sipas Amnesty International.

NSO Group thotë se teknologjia e saj përdoret për të ndihmuar “agjencitë qeveritare të parandalojnë dhe hetojnë terrorizmin dhe krimin”.

Por në fillim të këtij muaji, firma u shtua në listën e Departamentit të Tregtisë së SHBA-së për aktivitete me qëllim të keq kibernetik.

Qeveria amerikane tha se kishte prova që firma izraelite “zhvillonte dhe furnizonte spyware për qeveritë e huaja që përdorën këto mjete për të synuar me qëllim të keq zyrtarë qeveritarë, gazetarë, biznesmenë, aktivistë, akademikë dhe punonjës të ambasadave”.

Kompania është paditur gjithashtu nga Facebook për synimin e përdoruesve të WhatsApp.

Burimi: Euronews