Atletet e Kanye West shkatërrojnë rekordet e shitjes me 1.8 milion dollarë

Një palë Nike Air Yeezy 1 të veshura nga reperi Kanye West u shitën për 1.8 milion dollarë, trefishuar rekordin e mëparshëm për atletet,”-tha Sotheby’s të hënën, ndërsa tregu për këpucë të rralla sportive po rritet. Këpucët thyen rekordin e mbajtur nga një palë Nike Air Jordan 1s të cilat u shitën për 615,000 dollarë në gusht 2020 në një ankand të Christie’s.

Çmimi rekord për atletet është thyer disa herë kohët e fundit, pasi ai që shihej si një treg i ngrohtë 10 vjet më parë, tani tërheq interes nga publiku i gjerë si dhe koleksionistët kryesorë.

Shitja shënon çmimin më të lartë të regjistruar publikisht për një shitje atlete ndonjëherë,”-tha Sotheby’s në një deklaratë. “Gjithashtu shënon palën e parë të atleteve që kapin shumën prej 1 milion dollarësh,”-shtoi ai.

Yeezys u veshën nga West gjatë Çmimeve Grammy 2008 ndërsa interpretoi “Hey Mama” dhe “Stronger”. Atlete, të cilat ishin pjesë e një bashkëpunimi midis Nike dhe West, ishin prototipe, me modelin që rezultonte të mos dilte në shitje deri në Prill 2009.

Investim i guximshëm? – Këpucët u blenë nga RARES, një treg investimesh atletesh që lejon përdoruesit të investojnë në atlete të rralla. Individët mund të blejnë aksione në një palë, ashtu si investitorët blejnë aksione në një kompani. RARES, i nisur në mars nga ish-futbollisti amerikan Gerome Sapp, bleu Air Yeezy 1s përmes një shitje private nga koleksionisti i atleteve Ryan Chang. Çmimi i shitjes tejkaloi vlerësimin e Sotheby prej 1 milion dollarësh. “Atletet pritet të renditen në “bursën” e platformës me rreth 15-20 dollarë për aksion në 16 qershor“,-shpjegoi Sapp.

Atletet Yeezy gjeneruan gati 1.7 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2020, sipas një shënimi të brendshëm nga banka UBS, raportuar nga Bloomberg. Sipas firmës financiare Cowen, tregu global i rishitjes së atleteve të mbledhura mund të jetë me vlerë 30 miliardë dollarë deri në 2030.

Burimi: AFP