Barbados heq Mbretëreshën Elizabeth II si kreun e shtetit, bëhet republikë

Pothuajse 400 vjet pasi anija e parë angleze mbërriti në brigjet e saj të arta, ish-kolonia britanike e Barbados u zgjua të martën si një republikë.

Kombi i vogël i Karaibeve hoqi Mbretëreshën Elizabeth II si kreun e tij të shtetit në një ceremoni spektakolare që filloi të hënën vonë, duke thyer lidhjet me familjen mbretërore britanike – dhe me të, një nga lidhjet e fundit perandorake të ishullit me Mbretërinë e Bashkuar.

Ngjarja u mbajt 55 vjet pas ditës që kur Barbados fitoi pavarësinë e plotë, por e mbajti monarkun në rolin ceremonial.

Në grevën e mesnatës me orën lokale, republika e re lindi nën brohoritjet e turmave lokale. Momenti u shënua nga një përshëndetje me 21 armë dhe luajtja e himnit kombëtar të Barbadianit.

Një shfaqje verbuese e fishekzjarreve, vallëzimit dhe muzikës u pasua nga kryeministrja Mia Mottley duke e shpallur këngëtaren Rihanna – një vendase nga Barbados si dhe një yll global – një hero kombëtar.

Superylli i popit, Rihanna, shikoi nga turma gjatë inaugurimit presidencial. Toby Melville / Pool via Reuters

Sandra Mason, një Barbadiane që kishte shërbyer si guvernatore e përgjithshme e ishullit – ose përfaqësuese e mbretëreshës – u betua si presidentja e parë e vendit. Ajo u zgjodh në postin drejtuese nga Parlamenti muajin e kaluar, por Mottley do të vazhdojë të drejtojë vendin.

Princi Charles, trashëgimtari i fronit britanik, ishte i pranishëm teksa Barbados festonte përfundimin e lidhjeve të tij zyrtare me nënën e tij 95-vjeçare. Elizabeth është mbretëresha e 15 mbretërive të tjera duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Australinë, Kanadanë dhe Xhamajkën.

Charles mbajti një fjalim duke thënë se krijimi i republikës “ofron një fillim të ri”, ndërsa nëna e tij i dërgoi ishullit “urimet më të ngrohta” në një deklaratë.

Nga ditët më të errëta të së kaluarës sonë dhe mizoria e tmerrshme e skllavërisë, e cila njollos përgjithmonë historinë tonë, njerëzit e këtij ishulli e kaluan rrugën e tyre me guxim të jashtëzakonshëm,” tha ai.

Prania e tij mund të sinjalizojë dëshirën e familjes mbretërore për të mbajtur lidhje të forta me ishullin, i cili do të mbetet në Commonwealth – një shoqatë vullnetare prej 54 shtetesh që përfshin shumë ish-koloni britanike dhe të cilën mbretëresha e ka mbrojtur gjatë gjithë jetës së saj.

Fjalimi i Princit Charles synoi të nënvizonte miqësinë e vazhdueshme të dy kombeve, pavarësisht lëvizjes së Barbados për t’u bërë republikë. Reuters

Në shekullin e 17-të, Barbados u mor nga britanikët dhe u kthye në një koloni fitimprurëse duke përdorur punën e qindra mijëra njerëzve të sjellë si skllevër nga Afrika.

Ajo u bë një qendër kryesore për prodhimin e sheqerit, një mall gjithnjë e më i rëndësishëm që ndihmoi në pasurimin e pronarëve të skllevërve britanikë.

Popullsia e sotme e ishullit prej rreth 287,000 është e përbërë kryesisht nga pasardhësit e njerëzve të sjellë si skllevër nga Afrika për të punuar në plantacione.

Pavarësisht kësaj historie, mbetet një nivel respekti për monarkinë dhe Britaninë në përgjithësi, veçanërisht në mesin e popullsisë më të vjetër të ishullit.

Shumë vende në Barbados janë emëruar pas mbretëreshës ose paraardhësve të saj, dhe pjesa më e madhe e turistëve të vendit vijnë nga Britania e Madhe. Ishulli shpesh quhet “Anglia e vogël”.

Burimi: NBC News