Bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey jep dorëheqjen si CEO

CEO i Twitter prej një kohe të gjatë do të zëvendësohet nga shefi i teknologjisë së kompanisë Parag Agrawal.

Largimin e Jack Dorsey nga posti e konfirmoi kompania të hënën.

Bordi i kompanisë, i cili po përgatitej për largimin e Dorsey që nga viti i kaluar, ka emëruar njëzëri shefin aktual të teknologjisë Parag Agrawal si pasardhësin e tij.

Në një letër të postuar në llogarinë e tij në Twitter, Dorsey tha se ishte “me të vërtetë i trishtuar… por shumë i lumtur” për vendimin e tij për t’u larguar nga kompania.

Dorsey tha gjithashtu se ai kërkoi të largohej nga Twitter në mënyrë që t’i jepte Agrawal “hapësirën që i duhet për të udhëhequr”, pas një periudhe tranzicioni që do të zgjaste deri në maj.

Largimi i Dorsey vjen në një kohë kur Twitter ka bërë tituj për ritmin e rinovuar të lançimit të produkteve, pas vitesh kritikash se faqja kishte mbetur prapa rivalëve më të mëdhenj si Facebook dhe aplikacioneve më të reja të mediave sociale si TikTok.

“Parag ka qenë pas çdo vendimi kritik që ndihmoi në kthimin e kësaj kompanie,” tha Dorsey.

Themeluesi i Twitter vlerësoi faktin që Agrawal kishte filluar karrierën e tij në kompani si inxhinier vetëm 10 vjet më parë dhe ishte ngjitur deri në postin e CEO-s.

Agrawal tha se ai ishte “i nderuar dhe i përulur” që u emërua CEO i ri dhe falënderoi Dorsey për “mentorimin dhe miqësinë e tij të vazhdueshme”.

Burimi: DW