Beyoncé bëhet artistja më e dekoruar në historinë e çmimeve Grammy

Një lajm që nuk duhet të befasojë askënd… Beyoncé u bë artistja më e dekoruar e çmimeve Grammy të dielën mbrëma, duke marrë nderin e saj të 32-të dhe duke thyer një rekord 26-vjeçar.

Duke i kujtuar botës ndërkohë që ajo është, në të vërtetë, Mbretëresha Bey – një emër ngjall më shumë se muzika – ajo qëndron e vetme në fronin e çmimeve prestigjioze të muzikës pasi ka marrë më shumë trofe gramafoni në Los Anxhelos.

Kënga e saj “Cuff It”, e cila u bë një kërcim viral i TikTok gjatë verës, fitoi këngën më të mirë R&B. Ajo fitoi dy çmime në ceremoninë e parashfaqjes. Dhe nderimi i saj për muzikën e kërcimit të zi dhe queer “Rilindja” fitoi albumin më të mirë të kërcimit.

Katër çmimet e saj thyen rekordin e vendosur nga dirigjenti hungaro-britanik Georg Solti, i cili fitoi 31 çmime dhe vdiq në 1997.

Po përpiqem të mos jem shumë emocionale,” tha superylli, ndërsa burri i saj Jay-Z qëndronte në këmbë dhe e duartrokiste.

Burimi: Euronews