Bezos i ofron NASA-s 2 miliardë dollarë në këmbim të kontratës së misionit të hënës

I sapokthyer nga udhëtimi i tij në hapësirë, biznesmeni miliarder Jeff Bezos të hënën ofroi të mbulojë deri në 2 miliardë dollarë në kostot e NASA-s nëse agjencia amerikane e hapësirës i jep kompanisë së tij Blue Origin një kontratë për të bërë një anije kozmike të krijuar për të ulur astronautët përsëri në hënë.

NASA në prill i dha SpaceX sipërmarrësit rival miliarder Elon Musk, 2.9 miliardë $ kontrata për të ndërtuar një anije kozmike për të sjellë astronautët në sipërfaqen hënore që në 2024, duke refuzuar ofertat nga Blue Origin dhe kontraktori i mbrojtjes Dynetics. Blue Origin kishte partneritet me Lockheed Martin Corp, Northrop Grumman Corp dhe Draper në ofertë.

Agjencia hapësinore përmendi mungesat e veta të fondeve, rekordin e provuar të SpaceX të misioneve orbitale dhe faktorë të tjerë në një vendim kontrate që zyrtari i lartë i NASA-s Kathy Lueders e quajti “çfarë është vlera më e mirë për qeverinë”.

Në një letër drejtuar administratorit të NASA Bill Nelson, Bezos tha se Blue Origin do të hiqte dorë nga pagesat në vitin aktual fiskal të qeverisë dhe ato të ardhshme pas kësaj deri në 2 miliard dollarë dhe do të paguante për një mision orbital për të kontrolluar teknologjinë e saj. Në këmbim, Blue Origin do të pranonte një kontratë të fortë, me çmim fiks dhe do të mbulonte çdo tejkalim të kostos së zhvillimit të sistemit, tha Bezos.

“Pa konkurrencë, ambiciet hënore afatshkurtra dhe afatgjata të NASA-s do të vonohen, në fund të fundit do të kushtojnë më shumë dhe nuk do t’i shërbejnë interesit kombëtar,” shtoi Bezos.

Një zëdhënës i NASA-s tha se agjencia ishte në dijeni të letrës së Bezos por nuk pranoi të komentojë më tej, duke cituar protestën Blue Origin të paraqitur në Zyrën e Llogarisë së Qeverisë së SHBA duke akuzuar agjencinë për dhënien e një avantazhi të padrejtë SpaceX duke e lejuar atë të rishikojë çmimet e saj.

Vendimi i GAO pritet nga fillimi i gushtit, megjithëse burimet e industrisë thanë që Blue Origin e shikon mundësinë e një ndryshimi si të pamundur.

Para se të zgjidhte SpaceX, NASA kishte kërkuar propozime për një anije kozmike që do të sillte astronautë në sipërfaqen hënore nën programin e saj Artemis për të kthyer njerëzit në hënë për herë të parë që nga viti 1972. Anija kozmike hënore e Blue Origin quhet “Hëna Blu”. Bezos dhe Musk janë përkatësisht njerëzit më të pasur dhe të tretë më të pasur në botë, sipas Forbes.

Oferta e Bezos erdhi gjashtë ditë pasi ai fluturoi së bashku me tre shokë ekuipazhi në buzë të hapësirës në bordin e raketës dhe kapsulës së Blue Origin, New Shepard, një moment historik për ofertën e kompanisë për t’u bërë një lojtar kryesor në një treg në zhvillim të turizmit hapësinor.

Burimi: Reuters