CEO i Moderna: Është e arsyeshme të mendohet se pandemia mund të jetë në fazat e saj përfundimtare

Drejtori i Përgjithshëm i Moderna-s, Stephane Bancel tha se është “e arsyeshme” të supozohet se ne mund t’u jemi a fafruarzave përfundimtare të pandemisë.

Unë mendoj se ky është një skenar i arsyeshëm,” tha ai për “Squawk Box Asia” të CNBC kur u pyet për pikëpamjet se pandemia Covid-19 tani mund të jetë në fazat e saj përfundimtare.

“Ka një shans 80% që ndërsa evoluon omicron ose virusi SarsCov-2, ne do të shohim gjithnjë e më pak viruse virulente,” tha ai të mërkurën.

Ai tha gjithashtu se ka një tjetër “skenar 20% ku ne shohim një mutacion tjetër, i cili është më virulent se omicron”.

“Unë mendoj se ne patëm fat që omicroni nuk ishte shumë virulent, por megjithatë ne po shohim mijëra njerëz që vdesin çdo ditë në mbarë planetin për shkak të omicron,” tha ai.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, janë raportuar 15.47 milionë raste të reja në shtatë ditët e fundit në mbarë botën dhe 73.162 vdekje në të njëjtën periudhë.

Disa studime kanë treguar se ndërsa varianti i omicron duket më ngjitës, ai në përgjithësi nuk i sëmur njerëzit aq sa varianti delta.

Zyrtarët shëndetësorë kanë theksuar gjithashtu se kërcënimi i omicron mund të zbehet.

Por kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, paralajmëroi në janar se është e rrezikshme të supozohet se pandemia po i afrohet fundit të lojës. Në fakt, ai tha se “nuk është askund afër” dhe paralajmëroi se variante të reja ka të ngjarë të shfaqen ndërsa omicron përhapet me shpejtësi në të gjithë globin.

Kryekëshilltari mjekësor i Shtëpisë së Bardhë, Dr. Anthony Fauci tha gjithashtu muajin e kaluar se është ende një “pyetje e hapur” nëse varianti omicron do të shënojë valën përfundimtare të pandemisë.

Në janar, Moderna njoftoi se filloi një provë klinike për të studiuar sigurinë dhe efikasitetin e një injeksioni përforcues që synon në mënyrë specifike variantin omicron.

Sipas kompanisë, pjesëmarrësi i parë në provë ka marrë tashmë një dozë të vaksinës përforcuese specifike për omicron. Ajo pret të regjistrojë rreth 600 pjesëmarrës të rritur të moshës 18 vjeç e lart për t’u ndarë në dy grupe.

Planet e zgjerimit të Azisë

Më vete, Moderna njoftoi planet për të rritur praninë e saj në Azi.

“Arsyeja pse duam të zgjerohemi në Azi është rëndësia e atij rajoni”, tha ai për CNBC.

“Fakti që ky virus nuk po largohet, siç kemi thënë që nga fillimi – ky virus do të qëndrojë me njerëzit përgjithmonë, si gripi dhe ne do të duhet të jetojmë me të.”

Bancel tha se e sheh zgjerimin ekonomik të Azisë “shumë emocionues” dhe kompania synon të hapë filiale të reja në Malajzi, Tajvan, Singapor dhe Hong Kong.

Zgjerimi vjen pasi Moderna “vazhdon të rrisë prodhimin dhe shpërndarjen e vaksinës së saj COVID-19 dhe vaksinave dhe terapive të ardhshme mRNA”, tha në një deklaratë kompania bioteknike amerikane.

Vaksina e mesazherit ARN e Moderna nuk është aktualisht e disponueshme në Hong Kong, i cili kohët e fundit pa një rritje të rasteve me Covid. Bancel tha se kompania aktualisht “po punon me autoritetet për ta autorizuar atë”.

Burimi: CNBC