Ceremonia e mbylljes shënon përfundimin e Lojërave Olimpike të “Tokyo 2020”

Pas më shumë se dy javësh veprim emocionues sportiv, Lojërat Olimpike të Tokios, të shtyra dhe të luajtura me dyer të mbyllura për shkak të pandemisë Covid, kanë përfunduar me një ceremoni përmbyllëse kumbuese me mbajtës flamujsh, fishekzjarre dhe një dorëzim mahnitës në Paris, qyteti pritës për vitin 2024.

Presidenti i Tokios 2020, Seiko Hashimoto u tha atletëve: “Nuk ka fjalë për të përshkruar atë që keni arritur. Ju keni pranuar atë që dukej e paimagjinueshme, kuptuat se çfarë duhej bërë dhe me punë të palodhur dhe këmbëngulje kapërceni sfidat e pabesueshme.”

Tokyo Olympics 2020 Closing Ceremony Highlights: Olympic flame extinguished  as Games are closed by Thomas Bach | Hindustan Times
Closing Ceremony Ends Dour Tokyo Olympics After Battle With Covid-19 and  the Japanese Public - WSJ

Lojërat u zhvilluan pa spektatorë dhe atletët u ndaluan të dilnin jashtë fshatit Olimpik.

Sidoqoftë, vendasit kanë gjetur mënyrë për të parë ngjarjet nga larg duke përballuar nxehtësinë dhe paralajmërimet.

Fans watch BMX freestyle from a bridge
Të ndaluar të shikojnë në vende, disa tifozë vendas gjetën pikë të favorshme për të parë garën e freestyle-t me BMX

Burimi: BBC News