Dubai optimist për rikthimin e vizitorëve

Shefi i turizmit të Dubait tha të martën se ishte shumë optimist dhe besonte se turistat e kohës së lirë do të ktheheshin këtë vit, megjithëse pandemia e bëri të vështirë të parashikohej saktësisht se sa.

Dubai, një qendër tregtare dhe turistike që i ka mbajtur kufijtë e saj të hapur që nga rihapja korrikun e kaluar, pa 1.26 milion vizitorë në tremujorin e parë, ndërsa vitin e kaluar numri i vizitorëve ra 67% në 5.5 milion.

Ne jemi shumë optimistë për shifrat këtë viti,”-u tha gazetarëve Drejtori Ekzekutiv i Turizmit në Dubai, Issam Kazim të martën. Por ai shtoi që parashikimet ishin “pak në ajër”, pasi disa tregje që pritej të lejonin udhëtimet ndërkombëtare ishin në të vërtetë duke vendosur kufizime përsëri. Kazim nuk identifikoi ndonjë treg të veçantë.

Mbretëria e Bashkuar, një treg me burim të lartë, ka pezulluar shumicën e fluturimeve direkte nga Emiratet e Bashkuara Arabe, ndërsa vizitorët që kanë qenë kohët e fundit në shtetin e Gjirit duhet të karantinojnë në hotele.

Ndërkohë, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë ndaluar hyrjen kryesisht për ata që kanë vizituar kohët e fundit Indinë, një treg tjetër kyç, për shkak të shpërthimit të fundit atje.

Ngjarjet kryesore, si Expo 2020 shumë mujore, i cili fillon në tetor, do të ndihmonin në tërheqjen e vizitorëve në Dubai“,-tha Kazim.

Dubai ishte një nga destinacionet e para që u rihapur për udhëtarët ndërkombëtarë korrikun e kaluar. Kjo solli disa kritika ndërkombëtare pasi një turmë e vizitorëve në dhjetor përkoi me një valë të dytë të infeksioneve në Emiratet e Bashkuara Arabe. Dubai u përgjigj duke kufizuar kapacitetin në hotele dhe restorante, megjithëse shmangu përsëritjen e kufizimeve më të ashpra pasi infeksionet arritën një rekord ditor.

Infektimet në Emiratet e Bashkuara Arabe janë lehtësuar në rreth 1,900 raste ditore, nga një kulm prej 3,977 në shkurt edhe pse akoma më i lartë se dhjetori. Emiratet e Bashkuara Arabe nuk parashikojnë një rënie të infektimeve në çdo emirat.

Burimi: Reuters