Ekonomia amerikane po rritet me ritmin më të shpejtë ndër dekada

Ekonomia e SHBA-së u zgjerua me ritmin e saj më të shpejtë në dekada vitin e kaluar, ndërsa u kthye nga bllokimet pandemike.

Shifrat zyrtare nga Departamenti i Tregtisë treguan se ekonomia u rrit me 5.7% – performanca e saj më e mirë që nga viti 1984.

Por analistët presin që rritja të ngadalësohet këtë vit, pasi qeveria po zvogëlon shpenzimet stimuluese dhe Rezerva Federale po rrit normat e interesit.

Rreziqe të tjera përfshijnë inflacion të lartë dhe kërcënime nga variantet e reja të Covid, si Omicron.

Banka Botërore parashikon se ekonomia amerikane do të rritet me 3.7% këtë vit, në përputhje me parashikimet e tjera.

Vala Omicron do të thotë se ekonomia po e nis vitin 2022 në një bazë shumë më të dobët dhe ne presim që rritja të sjellë zhgënjim edhe gjatë pjesës tjetër të këtij viti,” tha Andrew Hunter, ekonomist i lartë amerikan në Capital Economics.

Shpenzimet konsumatore dhe stimuli qeveritar ndihmuan në rimëkëmbjen nga viti 2020, kur produkti i brendshëm bruto u tkurr me 3.4% ndërsa goditi pandemia.

Tregu i punës tani ka rifituar rreth 19 milionë nga 22 milionë vende pune të humbura në mes të mbylljeve atë vit.

Prodhimi mbeti i fuqishëm në tre muajt e fundit të vitit, kur u rrit me një normë vjetore më të mirë se sa pritej prej 6.9%.

Presidenti Joe Biden përshëndeti shifrat, duke thënë se ato nuk ishin “të rastësishme”, por më tepër të nxitura nga përpjekjet e qeverisë për rimëkëmbjen.

Ndërsa stimuli i pandemisë po përfundon, ai i kërkoi Kongresit të ecë përpara me plane shtesë shpenzimesh të fokusuara në fusha të tilla si energjia e rinovueshme, prodhimi dhe kujdesi për fëmijët.

Por me axhendën e zotit Biden të bllokuar aktualisht në Kongres, ekonomia do të duhet të funksionojë pa atë nxitje – dhe me më pak ndihmë nga banka qendrore e Amerikës.

Të mërkurën, kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell sinjalizoi se zyrtarët po planifikonin të rrisnin normën bazë të interesit në mars për herë të parë që nga viti 2018, duke thënë se ekonomia nuk kishte më nevojë për kosto shumë të ulëta të huamarrjes të vendosura në vitin 2020 për ta ndihmuar atë.

Sfida përcaktuese për ekonominë në një ose dy vitet e ardhshme do të jetë se sa mirë mund të mbajmë rritjen jo vetëm në mungesë të politikës fiskale, por përballë politikës monetare shtrënguese,” shkruajnë ekonomistët e Wells Fargo në një lajmërim kërkimor.

Burimi: BBC