Eventi i prezantimit të iPhone 14 të Apple do të mbahet më 7 shtator

Eventi tjetër i lançimit të produktit të Apple do të zhvillohet më 7 shtator, njoftoi kompania në një ftesë dërguar gazetarëve sot. Në shfaqje, Apple pritet të ndajë detaje mbi iPhone dhe Apple Watches të ardhshëm.

Ftesa, e cila ka titullin “Far out”, është për një event me të pranishëm fizikë që do të mbahet në Teatrin Steve Jobs në kampusin e Apple në Cupertino, që do të ishte ngjarja e parë e madhe e lançimit të produkteve të kompanisë që do të zhvillohet në teatër që nga fillimi i pandemisë. (Apple priti një ngjarje me të pranishëm fizikë për shënimin kryesor të WWDC të këtij viti, por ajo u zhvillua në ambjente të jashtme.) Kompania gjithashtu do të transmetojë eventin e 7 shtatorit në internet.

Apple’s logo outlined in glowing lights on a black background, with details about the upcoming Apple event.

Linja e iPhone 14 ka të ngjarë të jetë tërheqja kryesore. Apple thuhet se do të prezantojë katër modele: një iPhone 14 6.1 inç; një iPhone 14 i ri 6.7 inç (ndoshta me etiketën “Plus” ose “Max”); një iPhone 14 Pro 6.1 inç; dhe një iPhone 14 Pro Max 6.7. Po, kjo do të thotë që Apple ka të ngjarë të mos lëshojë një telefon të ri Mini, për të zhgënjyer dhjetëra në klubin e fansave të iPhone Mini.

Përmirësimet më të mëdha mund të vijnë në linjën Pro. Ndoshta ndryshimi më i madh është heqja e “notch” dhe zëvendësimi i tij me një kamer selfie dhe një prerje në formë pilule për Face ID. Apple pritet gjithashtu të shtojë një modalitet gjithmonë aktiv për ekranin që do të jetë ekskluziv për telefonat Pro – ndoshta do t’ju lejojë të shihni miniaplikacionet e reja të ekranit të kyçjes së iOS 16 edhe kur klikoni ekranin e fikur. Dhe për herë të parë, Apple mund ta bëjë çipin e tij të ardhshëm të serisë A një opsion vetëm Pro. Sa i përket kamerave, kamera primare në Pro pritet të ketë një rritje të madhe në një sensor 48 megapiksel, dhe të katër modelet e iPhone 14 thuhet se kanë një kamerë të përparme të aktivizuar me fokus automatik.

Etiketa intriguese “Far out” mund të ngacmojë disa përmirësime të tjera. Ndoshta përditësime të kamerës telefoto në iPhone-ët e saj? Apo lidhjet satelitore të përfolura gjatë të një lloji? Dhe një video e shkurtër e postuar në Twitter nga SVP e Apple për marketingun, Greg Joswiak, mbështetet në motivin e yjeve, gjë që mund të sugjerojë shtimin e një veçorie astrofotografike.

Tre Apple Watch të reja mund të debutojnë gjithashtu në këtë ngjarje. Apple Watch Series 8 thuhet se duket si Seria 7, por shton një sensor të temperaturës së trupit. Një Apple Watch SE e rishikuar thuhet se është në punë me një çip më të shpejtë, por të njëjtin trup si modeli aktual. Dhe ora e re e nivelit të lartë thuhet se është e synuar për atletët e sporteve ekstreme dhe mund të ketë një ekran më të madh dhe jetëgjatësi më të gjatë të baterisë.

Kompania gjithashtu përflitet se po punon për AirPods Pro dhe iPad të rinj, dhe Apple tashmë ka thënë se një Mac Pro i ri është gjithashtu duke u realizuar, kështu që ekziston gjithmonë mundësia që ato të zbulohen në këtë ngjarje të ardhshme.

Burimi: The Verge