Foto nga bota në fillim të 2022, ndërsa omicron rëndon festimet e Vitit të Ri

Nga Sidnei në Shangai dhe New York-u në Paris, bota nisi vitin 2022 me festimet e Vitit të Ri që u errësuan kryesisht nga shqetësimet pandemike – edhe pse pasiguria po afrohet dhe varianti omicron vazhdon të nxisë infeksionet globalisht.

Australia dhe Zelanda e Re ishin ndër të parat që tingëlluan në vitin e ri, e ndjekur nga vendet në Azi, Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Nën renë e Covid-19, bota nisi ditën e Vitit të Ri.

Sidnei, Australia

Fishekzjarret spektakolare shpërthyen mbi Shtëpinë e Operës së Sidneit dhe Urën e Harborit ndërsa Australia mirëpriti vitin 2022. Radhët po krijoheshin në shumë pika të favorshme që herët në mëngjesin e 31 dhjetorit, sipas Reuters. Mediat lokale raportuan se shteti më i populluar i vendit New South Wales regjistroi 22,577 raste të reja Covid dhe katër vdekje, pasi numri i pacientëve në kujdesin intensiv u rrit.

Auckland, Zealanda e Re

Në Zelandën e Re, kufizimet për tubimet publike në Auckland u lehtësuan më 30 dhjetor në orën 23:59 me orën lokale, përpara ditës së Vitit të Ri. Fishekzjarret tradicionale u anuluan për shkak të frikës së grumbullimit të festuesve. Në vend të kësaj, pati një shfaqje me drita mbi Urën e Harborit të Auckland, Kullën Sky dhe Muzeun Përkujtimor të Luftës në Auckland nga ora 21:00 deri në mesnatë me kohën lokale.

Vjen pasi infeksionet Covid-19 në të gjithë botën tejkalojnë 287 milionë, dhe vdekjet arrijnë në 5.4 milionë në mbarë botën, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Vetëm dy ditë më parë, Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi për një “cunam të rasteve” pasi omicron dhe delta qarkullojnë në të njëjtën kohë.

New York, SHBA

Festimet u zhvilluan në qytetin e New York-ut në natën e Vitit të Ri, megjithëse ato u zvogëluan dhe turma e vaksinuar duhej të respektonte rregullat e distancimit social dhe të mbante maska. Spektatorët në terren prej rreth 15,000 njerëz u lejuan të mblidheshin në Times Square për të parë rënien vjetore të topit dhe për të mirëpritur 2022-shin.

Rastet e Covid në qytet dhe në mbarë vendin mund të kenë arritur nivele rekord, por ish-kryebashkiaku i New York-ut Bill de Blasio i tha NBC të enjten para se të largohej nga detyra: “Ne duam të tregojmë se po ecim përpara dhe duam t’i tregojmë botës që New York City po lufton në rrugën tonë përmes kësaj.”

Eric Adams u betua si kryebashkiak i ri i qytetit të New York-ut në një ceremoni në Times Square disa minuta pas mesnatës të së shtunës, pas festës vjetore të festës së Vitit të Ri, ndërsa qyteti kumbonte në vitin e ri.

Shangai, Kinë

Nga Nanjing në Wuhan, qytetet kineze anuluan festimet e Vitit të Ri në një përpjekje për të frenuar përhapjen e infeksioneve, sipas South China Morning Post.

Kina vazhdon të luftojë Covid-19 me politikën e saj të “tolerancës zero” dhe e mbylli vitin 2021 me rastet më të larta javore të Covid që nga zbutja e epidemisë rreth dy vjet më parë, sipas Reuters.

Numri i përgjithshëm i rasteve simptomatike lokale në kontinent gjatë javës së kaluar arriti në 1,151, pasi 175 infeksione të reja në komunitet me simptoma klinike u raportuan për 31 dhjetor, tha agjencia e lajmeve duke cituar statistika nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit.

Pyongyang, North Korea

People gather to watch a firework display to celebrate the new year on Kim Il Sung Square in Pyongyang on Jan. 1, 2022.

Paris, France

A couple kisses on the Champs-Elysees Avenue in Paris early on New Year's day, Jan. 1, 2022 as crowds gather to ring in the new year.

Madrid, Spanjë

Fireworks light up the sky as part of New Year celebrations at the Puerta del Sol in Madrid, Spain on Dec. 31, 2021.

Krakow, Poland

People celebrate New Year at Krakus Mound in Krakow, Poland on Jan. 1, 2022.

Burimi: CNBC