G7 paralajmëron për krizën globale të ushqimit nga bllokimi i eksporteve të grurit në Ukrainë

Grupi i Shtatë ekonomive kryesore paralajmëroi të shtunën se lufta në Ukrainë po nxit një krizë globale ushqimore dhe energjitike që kërcënon vendet e varfra dhe nevojiten masa urgjente për të zhbllokuar rezervat e drithit që Rusia po i pengon të largohen nga Ukraina.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, e cila priti një takim të diplomatëve të lartë të G-7, tha se lufta ishte kthyer në një “krizë globale”.

Baerbock tha se deri në 50 milionë njerëz, veçanërisht në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, do të përballen me urinë në muajt e ardhshëm nëse nuk gjenden mënyra për të çliruar grurin ukrainas, i cili përbën një pjesë të konsiderueshme të furnizimit në mbarë botën.

Në deklaratat e lëshuara në fund të takimit tre-ditor në bregun gjerman të Detit Baltik, G-7 u zotua të sigurojë ndihmë të mëtejshme humanitare për më të rrezikuarit.

“Lufta e agresionit të Rusisë ka gjeneruar një nga krizat më të rënda të ushqimit dhe energjisë në historinë e kohëve të fundit, e cila tani kërcënon ata më të rrezikuarit në të gjithë globin”, – tha grupi.

“Ne jemi të vendosur të përshpejtojmë një përgjigje të koordinuar shumëpalëshe për të ruajtur sigurinë globale të ushqimit dhe të qëndrojmë pranë partnerëve tanë më të cenueshëm në këtë drejtim”, shtoi ai.

Ministrja e Jashtme e Kanadasë, Melanie Joly, tha se vendi i saj, një tjetër eksportues i madh bujqësor, është gati të dërgojë anije në portet evropiane, në mënyrë që gruri ukrainas t’u sillet atyre në nevojë.

“Ne duhet të sigurohemi që këto drithëra të dërgohen në botë,” u tha ajo gazetarëve. “Nëse jo, miliona njerëz do të përballen me urinë.”

Kombet e G-7 i bënë thirrje gjithashtu Kinës që të mos ndihmojë Rusinë, duke përfshirë minimin e sanksioneve ndërkombëtare ose justifikimin e veprimeve të Moskës në Ukrainë.

Pekini duhet të mbështesë sovranitetin dhe pavarësinë e Ukrainës, dhe jo “të ndihmojë Rusinë në luftën e saj të agresionit“, thanë ata.

G-7, i cili përbëhet nga Britania, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara, gjithashtu i bëri thirrje Kinës “të heqë dorë nga përfshirja në manipulimin e informacionit, dezinformimin dhe mjete të tjera për të legjitimuar luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës“.

Takimi në Weissenhaus, në verilindje të Hamburgut, u faturua si një mundësi për zyrtarët për të diskutuar mbi implikimet më të gjera të luftës për gjeopolitikën, energjinë dhe sigurinë ushqimore, dhe përpjekjet e vazhdueshme ndërkombëtare për të trajtuar ndryshimet klimatike dhe pandeminë.

Të premten, ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se vendi i tij mbetet i gatshëm të bisedojë me Rusinë për zhbllokimin e furnizimeve me grurë të ngecur në kapanonet e Ukrainës dhe gjithashtu për arritjen e një marrëveshjeje politike për t’i dhënë fund luftës vetë, por deri më tani nuk kishte marrë “asnjë reagim pozitiv” nga Moska.

India ka njoftuar se po ndalon eksportet e grurit me efekt të menjëhershëm, duke përmendur një rrezik për sigurinë e saj ushqimore, pjesërisht për shkak të luftës në Ukrainë.

Të korrat e grurit të vendit kanë vuajtur nga një valë të nxehti rekord që po frenon prodhimin.

India është prodhuesi i dytë më i madh në botë i grurit, por konsumon pjesën më të madhe të tij. Që nga përçarja e shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës, ajo kishte shpresuar të gjente tregje të reja për grurin e saj në Evropë, Afrikë dhe Azi.

Burimi: Euronews