Gazetari rus shet çmimin Nobel për fëmijët ukrainas

Cili është çmimi i paqes?

Kjo pyetje mund të marrë pjesërisht përgjigje të hënën mbrëma, kur gazetari rus Dmitry Muratov nxjerr në ankand medaljen e tij të Çmimit Nobel për Paqe. Të ardhurat do t’i shkojnë drejtpërdrejt UNICEF-it në përpjekjet e saj për të ndihmuar fëmijët e zhvendosur nga lufta në Ukrainë.

Muratov, të cilit iu dha medaljen e artë në tetor 2021, ndihmoi në themelimin e gazetës së pavarur ruse Novaya Gazeta dhe ishte kryeredaktori i botimit kur u mbyll në mars mes shtypjes së Kremlinit ndaj gazetarëve dhe mospajtimit publik në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës.

Ishte ideja e Muratov për të nxjerrë në ankand çmimin e tij, pasi kishte njoftuar tashmë se do të dhuronte çmimin shoqërues prej 475,000 € për bamirësi. Ideja e donacionit, tha ai, “është t’u japë fëmijëve refugjatë një shans për një të ardhme“.

Muratov tha se ai ishte veçanërisht i shqetësuar për fëmijët që kanë mbetur jetimë për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Ne duam të kthejmë të ardhmen e tyre”, tha ai.

Ai shtoi se është e rëndësishme që sanksionet ndërkombëtare të vendosura kundër Rusisë të mos pengojnë ndihmat humanitare, si ilaçet për sëmundje të rralla dhe transplantet e palcës së eshtrave, të arrijnë tek ata që kanë nevojë.

Muratov ndau Çmimin Nobel për Paqe vitin e kaluar me gazetaren Maria Ressa nga Filipinet.

Dy gazetarët, të cilët morën secili medaljet e veta, u nderuan për betejat e tyre për të ruajtur lirinë e fjalës në vendet e tyre përkatëse, pavarësisht se u sulmuan nga ngacmimet, qeveritë e tyre dhe madje edhe kërcënimet me vdekje.

Muratov ka qenë shumë kritik ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014 dhe luftës së nisur në shkurt që ka bërë që afro 5 milionë ukrainas të ikin në vende të tjera për siguri, duke krijuar krizën më të madhe humanitare në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Gazetarët e pavarur në Rusi janë vënë nën vëzhgim nga Kremlini, nëse jo objektiva të drejtpërdrejta të qeverisë. Që nga ardhja e Putinit në pushtet më shumë se dy dekada më parë, janë vrarë rreth 22 gazetarë, duke përfshirë të paktën katër që kishin punuar për gazetën e Muratov.

Në prill, Muratov tha se ai u sulmua me bojë të kuqe ndërsa ishte në një tren rus.

Muratov u largua nga Rusia për në Evropën Perëndimore të enjten për të filluar udhëtimin e tij në qytetin e New York-ut, ku ofertimi i drejtpërdrejtë do të fillojë të hënën pasdite.

Ofertat online filluan më 1 qershor për të përkuar me shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve. Oferta e drejtpërdrejtë e së hënës bie në Ditën Botërore të Refugjatëve.

Që nga mëngjesi i së hënës, oferta e lartë ishte 520,000 €. Çmimi i blerjes pritet të rritet, ndoshta në miliona.

Është një marrëveshje shumë e porositur,” tha Joshua Benesh, shefi i strategjisë për Heritage Auctions. “Jo të gjithë në botë kanë një çmim Nobel në ankand...”

Credit: AP Photo
Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, Dmitry Muratov nga Rusia duke rregulluar papionin e tij ndërsa përgatitej për banketin Nobel nga brenda dhomës së tij të hotelit në Oslo, Norvegji, të premten, 10 dhjetor 2021. Burimi: AP Photo

A është e mundur të blini një çmim Nobel?

Që nga fillimi i tij në 1901, ka pasur gati një mijë marrës të çmimeve Nobel për të nderuar arritjet në fizikë, kimi, fiziologji ose mjekësi, letërsi dhe përparimin e paqes.

Më i paguari ndonjëherë për një medalje të çmimit Nobel ishte në vitin 2014, kur James Watson, bashkëzbulimi i të cilit i strukturës së ADN-së i dha atij një çmim Nobel në vitin 1962, shiti medaljen e tij për 4.52 milionë euro. Tre vjet më vonë, familja e bashkëpërfituesit të tij, Francis Crick, mori 2.15 milionë euro në ofertën e drejtuar nga Heritage Auctions, e njëjta kompani që po nxjerr në ankand medaljen e Muratov.

Të shkrirë, 175 gram ari 23 karatësh që përmban medalja e Muratov do të vlente rreth 9,500 euro.

Lufta e vazhdueshme dhe përpjekjet humanitare ndërkombëtare për të lehtësuar vuajtjet e të prekurve në Ukrainë janë të detyruar të ngjallin interes, tha Benesh, duke shtuar se është e vështirë të parashikohet se sa do të ishte i gatshëm të paguante dikush për medaljen.

“Unë mendoj se sigurisht që do të ketë disa emocione të hënën,” tha Benesh. “Është një artikull kaq unik që shitet në rrethana unike… një akt i rëndësishëm bujarie dhe një krizë kaq e rëndësishme humanitare.”

Zyrtarët e Muratov dhe Heritage thanë se edhe ata jashtë ofertës mund të ndihmojnë ende duke i dhuruar drejtpërdrejt UNICEF-it.

Burimi: Euronews