Gjermania prezanton planin e ri për të trajtuar kostot në rritje të energjisë

Qeveria gjermane njoftoi të dielën një plan të ri të madh ndihme për të luftuar kostot e larta të energjisë dhe inflacionin, i cili do të arrijë në 65 miliardë euro në mbështetje.

“Gjermania qëndron së bashku në një kohë të vështirë,” tha kancelari Olaf Scholz në një konferencë për shtyp të dielën. “Si vend, ne do ta kalojmë këtë kohë të vështirë.”

Scholz e bëri njoftimin së bashku me krerët e të Gjelbërve dhe FDP pro-biznesit – dy partnerët kryesorë të koalicionit të socialdemokratëve – pas bisedimeve të natës vonë të shtunën, të cilat finalizuan një plan veprimi të shumëpritur.

Duke përsëritur mantrën e tij se gjermanët “kurrë” nuk do të përballen “të vetëm” me krizën energjetike, Scholz zbuloi paketën e masave, duke përfshirë një pagesë një herë prej 300 euro për miliona pensionistë dhe 200 euro për studentët për të mbuluar kostot e energjisë.

U njoftua gjithashtu një kufi i planifikuar i çmimeve për një sasi bazë të konsumit të energjisë për familjet dhe individët dhe një pasardhës i “biletës 9 euro” popullore të vendit për transportin publik mbarëkombëtar.

Scholz tregoi se fitimet e papritura që po bëhen aktualisht nga disa kompani energjetike do të përdoren për të ndihmuar në financimin e këtij lehtësimi, megjithëse duket se anëtarët e FDP po i rezistojnë një takse.

Kancelari gjerman tha se ishte “shumë i vetëdijshëm” se shumë gjermanë po luftojnë për të përballuar rritjen e çmimeve dhe se qeveria është e gatshme të ndihmojë.

Ne i marrim këto shqetësime shumë, shumë seriozisht,” tha ai.

Inflacioni u rrit përsëri në Gjermani në gusht në 7.9% gjatë një viti, i nxitur nga rritja e çmimeve të energjisë të shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Në tetor, do të hyjë në fuqi një taksë për të ndihmuar kompanitë gjermane të energjisë të zvogëlojnë varësinë e tyre nga gazi rus, gjë që ka të ngjarë të bëjë që faturat të rriten edhe më shumë.

Kreu i bankës qendrore gjermane, Bundesbank, vlerëson se inflacioni do të arrijë në 10% deri në fund të vitit, i pari që nga vitet 1950.

Burimi: Euronews