Historia e mbylljes së Princeshës Latifa: Mbretërisë së Bashkuar i kërkohet reagim

Qeverisë Britanike i është kërkuar që të ndërhyjë për të zbuluar nëse Princesha Mbretërore Emirate Latifa është çliruar vërtet nga arresti shtëpiak nga babai i saj, pasi një foto e tretë në Instagram u shfaq në po aq ditë që pretendonte ta tregonte atë në një qendër tregtare në Dubai.

Fotoja e fundit tregon Sheikha Latifa bint Mohammed bin Rashid al-Maktoum, një vajzë e sundimtarit të Dubait, duke parë në kamera pranë një “parashikuesje” në një tavolinë kafeje.

Ministrat britanikë duhet të kërkojnë provat e duhura të jetës dhe lirisë së saj“,-tha ish-ministri i Zyrës së Jashtme Peter Hain. “Këto foto janë shumë larg nga kjo gjë. Pse nuk lejohet që ajo të flasë drejtpërdrejt me gazetarët për shembull?

Lord Hain është një nga ata të cilët i kanë kërkuar Britanisë së Madhe për të marrë një rol më ndërhyrës për të mbrojtur të drejtën e Latifa-s për liri, përfshirë duke kapur potencialisht pasuritë e babait të saj, Sheik Mohammed bin Rashid al-Maktoum. Ai është nënkryetar dhe kryeministër i Emirateve të Bashkuara Arabe, nga të cilat Dubai është një nga shtatë emiratet.

Shehu shpesh përshkruhet si i afërt me Mbretëreshën Elizabeth për shkak të interesit të tyre të përbashkët në kalërim. Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Britania e Madhe kanë lidhje të ngushta sigurie, tregtare dhe politike dhe Ministria e Jashtme ka hezituar të ngrejë çështje të të drejtave të njeriut në publik.

Latifa, 35 vjeç, nuk është parë në publik që nga një përpjekje e dështuar për të ikur nga Dubai në mars 2018.

Të shtunën, u postua një foto në një llogari në Instagram që tregon princeshën dhe një mikeshë, Sioned Taylor, në tarracën e një restoranti italian të quajtur Bice Mara, me horizontin vezullues të Dubait në sfond. Teksti krahas fotos shkruan: “Ushqim i mrekullueshëm në Bice Mare me Latifa më herët.”

An image apparently showing Princess Sheikha Latifa, in Dubai, United Arab Emirates.

Në fillim të javës së kaluar, një foto tjetër ishte postuar në të njëjtën llogari, ku duket princesha ulur në Mall of the Emirates (MoE) në Dubai, së bashku me Taylor dhe një grua tjetër. Shkrimi lexonte: “Një mbrëmje e bukur në MM me miqtë“.

Të dy fotot u shfaqën në llogarinë e Taylor, një veterane e Marinës Mbretërore, mësuese dhe ish-punonjëse e gjykatës.

An image apparently showing Sheikha Latifa, and Sioned Taylor.

Mund të ndodhë që të tre postimet në Instagram të jenë pjesë e një procesi gradual që do të çojë në lirimin e plotë të Latifa-s nga paraburgimi, ose përndryshe një marifet PR i krijuar për të bindur publikun se liria e saj është rivendosur të paktën pjesërisht.

Sundimtari i Emirateve të Bashkuara Arabe po përballet me një veprim të mundshëm të gjykatës civile mbi ndalimin e princeshës dhe ka të ngjarë që të jetë kërkuar leja për të publikuar fotot.

Zyra e KB për të drejtat e njeriut ka kërkuar prova të jetës nga sundimtarët e Emirateve të Bashkuara Arabe që nga shkurti, kur Latifa kontrabandoi një mesazh me video duke thënë se ajo ishte duke u ndaluar nën arrest shtëpiak në një “vilë burg” nga babai i saj si një dënim për një përpjekje të mëparshme për të ikje.

Në një deklaratë, David Haigh, një bashkëthemelues i grupit të fushatës Liri Latifa, tha: “Ne konfirmojmë që ka pasur disa zhvillime potencialisht të rëndësishme dhe pozitive në fushatë. Ne nuk kemi ndërmend të komentojmë më tej mbi këtë fazë, një deklaratë tjetër do të lëshohet në kohën e duhur.”

Pasi BBC transmetoi videon e Latifa në shkurt, ambasada e Emirateve të Bashkuara Arabe në Londër lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se për të po kujdesej në shtëpi familja e saj dhe profesionistët mjekësorë dhe do të kthehej në “jetën publike në kohën e duhur”.

Më 20 Prill, OKB e përshkroi atë përgjigje si të pamjaftueshme dhe tha se ishte e nevojshme prova konkrete e mirëqenies së saj.

Latifa erdhi në vëmendjen ndërkombëtare në 2018 kur një grup i të drejtave të njeriut lëshoi ​​një video të bërë nga ajo në të cilën ajo përshkroi përpjekjen e saj për t’i shpëtuar Dubai. Ajo u kap në brigjet e Indisë nga forcat speciale dhe u kthye përsëri në Dubai.

Në Mars 2020, një gjyqtar i gjykatës së lartë në Londër, Sir Andrew McFarlane, presidenti i ndarjes familjare të gjykatës së lartë, tha se ai pranoi si të provuar një seri akuzash të bëra nga Princesha Haya, ish gruaja e Sheik Mohammed bin Rashid al-Maktoum, në një betejë ligjore, duke përfshirë faktin se sheiku ka urdhëruar rrëmbimin e Latifas. Avokatët e sheikut hodhën poshtë pretendimet dhe u përpoqën ta bënin gjykimin publik.

McFarlane vendosi që shehu kishte urdhëruar rrëmbimin dhe robërinë e detyruar të Latifas dhe motrës së saj më të madhe Shamsa.

Shamsa, atëherë 19 vjeç, u rrëmbye me urdhër të babait të saj pasi u arratis nga prona e familjes Longcross pranë Cobham, Surrey, në vitin 2000. Ajo u dërgua në pronën e babait të saj Dalham Hall me 3,300 hektarë në Suffolk, e cila përfshin stallat e tij të famshme të garave Godolphin, dhe me helikopter nga MB. Që nga ajo kohë ajo nuk është parë më në publik.

Ministrat, të tillë si Stephen Parkinson në mars, janë përpjekur të distancohen nga polemikat, duke thënë se “procedurat e gjykatës civile ishin një çështje private midis dy individëve dhe qeveria e MB nuk ka asnjë përfshirje në të”.

I pyetur në lidhje me raportet se Latifa u rrëmbye në ujërat ndërkombëtare me ndihmën e forcave speciale indiane, Lord Parkinson tha se asnjë anije britanike apo qytetarë nuk ishin të përfshirë. Ai tha se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk kishte qenë në kontakt me KB për provat e kërkesave për jetën, por priste të dëgjonte përgjigjen nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Grupi i fushatës së Të Burgosurve në Dubai tha: “Publiku po mendon se ku të lavdërojë apo mallkojë gratë që janë fotografuar me Latifan, por në fund të fundit, kjo tregon se ajo është me miqtë, se duket se ka një qëllim për ta kthyer Latifa në publik. Megjithëse ne jemi të kënaqur të shohim Latifën jashtë, nuk duhet të harrojmë se ajo u soll në Emiratet e Bashkuara Arabe në mënyrë të paligjshme.”

Burimi: The Guardian