Italia shpallet fituese e Eurovision 2021, ja në çfarë vendi u rendit Shqipëria

Italia është shpallur fituese e këtij viti në Konkursin e Këngës Eurovision, pas një eventi të shkëlqyeshëm dhe mjaft pikant drejtpërdrejt në arenën Ahoy në Roterdam.

Grupi italian i muzikës rock Måneskin mahniti turmën e arenës si dhe fansat në shtëpi me performancën e tyre të “Zitti E Buoni”.

Konkursi i këtij viti u zhvillua më 22 maj në Hollandë, të cilët u kurorëzuan fituesit në 2019. Një audiencë e drejtpërdrejtë prej 3,500 njerëzve ishin të pranishëm si pjesë e programit në vazhdim të qeverisë për rinisjen e sigurt të ngjarjeve të pjesëmarrjes masive.

Italia kryesoi favoritët e tjerë të turmës duke përfshirë Lituaninë me The Roop, Gjon’s Tears së Zvicrës, Barbara Pravi të Francës dhe delegacionin ukrainas Go_A për të marrë çmimin kryesor.

Shqipëria e pëfaqësuar nga Anxhela Peristeri u vlerësua me 35 pikë nga publiku duke dalë në vend të 21.

Pasi u anulua vitin e kaluar për shkak të pandemisë (hera e parë në historinë e saj 64-vjeçare që konkursi vjetor nuk u zhvillua), spektakli i këtij viti e kompensoi atë.

Në modë tipike, shfaqjet ishin jashtëzakonisht argëtuese. Edhe skeptikët e Eurovizionit do të duhet të pranojnë se këtë vit ishte një sukses i gjallë, plot ngjyra.

Burimi: The Independent