Italianët kampion të Europës, Anglia mundet me penallti

Italia fitoi Kampionatin Evropian për herë të parë që nga 1968 ndërsa Gianluigi Donnarumma priti dy penallti të Anglisë duke e cuar në nje fitore 3-2 me penallti, pasi ekipet kishin luftuar në barazim 1-1 në një shtesë të egër në Wembley të Dilen.


Portieri gjigant shpëtoi nga Jadon Sancho dhe Bukayo Saka pasi Marcus Rashford goditi një shtyllë, pasi Federico Bernardeschi, Leonardo Bonucci dhe Domenico Berardi shënuan të gjithë për Italianët. Luke Shaw i kishte dhënë Anglisë një fillim në ëndërr me një gol të shkëlqyeshëm pas dy minutash, por Italia, e cila nuk ofroi pothuajse asgjë si përgjigje në pjesën e parë, gradualisht mori komandën ku ne pjesen e dyte gjeten golin me Leonardo Bonuccin pas 67 minutash.


Ishte finalja e parë që u vendos me penallti që kur Çekosllovakia mundi Gjermaninë Perëndimore në 1976.

Sidoqoftë ishte tronditëse për shumicën e 67,000 tifozëve të Wembley ndërsa Anglia doli kokëulur në finalen e tyre të parë të madhe që kur ata fituan Kupën e Botës 55 vjet më parë.

BURIMI:Reuters