Japoni: Vullkani nënujor krijon një ishull të ri

Një shpërthim vullkanik nënujor 745 kilometra në jug të Tokios ka krijuar një ishull të ri, kanë thënë shkencëtarët.

Ishulli i ri do të bëhet ishulli më jugor në grupin Ogasawara të Japonisë, afërsisht 31 milje në jug të Minami Ioto, një ishull i pabanuar në Oqeanin Paqësor.

I vëzhguar nga ajri nga Roja Bregdetare më 16 gusht, ishulli në formë gjysmëhëne ka një diametër prej rreth 0.62 milje.

Më herët sot, Rojet Bregdetare Japoneze ndanë fotografi të Ishullit të ri përmes Twitter.

Në një deklaratë të lëshuar nga Roja Bregdetare, Profesori Kenji Nogami, i Qendrës Kërkimore të Fluideve Vullkanike në Institutin e Teknologjisë në Tokio, tha se njollosja e ujit në ishullin tregon se aktiviteti hidrotermal aktiv po vazhdon.

Ai shtoi se shumica e ishullit të ri mendohet të jetë formuar nga depozitat e shtufit dhe hirit vullkanik. Me aktivitetin e oqeanit dhe goditjet e përsëritura nga valët, ai tha se ishulli ka të ngjarë të gërryhet dhe tkurret.

Shpërthimet vullkanike nënujore në Japoni në 1904, 1914 dhe 1986 të gjitha çuan në formimin e përkohshëm të ishujve, tha Rojet Bregdetare, por të gjithë u gërryen dhe u zhdukën.

Sipas gazetës Mainichi Shimbun, Agjencia Meteorologjike e Japonisë beson se shpërthimi i vullkanit filloi në fund të javës së kaluar dhe mund të vazhdojë në ditët në vijim, pasi lëshoi ​​paralajmërime për tymin dhe depozitat e mëdha të hirit në ujërat e afërta.

Nëse aktiviteti vullkanik dhe rrjedhjet e lavës vazhdojnë me ishullin më të ri, megjithatë, është e mundur që përfundimisht të formohet një ishull më i qëndrueshëm.

Ndërsa shfaqja e ishujve të rinj mund të jetë gjeopolitikisht e rëndësishme, veçanërisht për vendet si Japonia, të përbëra nga më shumë se 6,000 ishuj, ishulli i ri nuk ka gjasa të kërkojë ndryshime në ujërat territoriale dhe kufijtë për shkak të afërsisë me Minami Ioto, tha Mainichi Shimbun.

Burimi: The Independent