Këtu është gjithçka që Apple lançoi në eventin e tij online

Apple zbuloi katër iPhone të rinj, një Apple Watch të ri dhe iPad të rinj të martën gjatë një eventi virtual të mbajtur nga Kalifornia.

Smartphone-t e rinj – iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max – nuk përfshijnë ndonjë ndryshim apo veçori novatore të dizajnit, të paktën në krahasim me njoftimin e vitit të kaluar 5G. Nuk kishte linjën dikur klasike të Apple: “një gjë tjetër”.

Në vend të kësaj, eventi shënoi një kthim në bazat për Apple me përmirësime të parashikueshme që përfshinin kamera më të mira, bateri më të qëndrueshme dhe përpunim më të shpejtë në pajisjet e tij. Sidoqoftë, pati disa shtesa të reja të këndshme, duke përfshirë një mundësi ruajtjeje për modelet Pro dhe një modalitet të ri Portret për xhirimin e videove. Dhe, në kundërshtim me disa thashetheme, Apple bëri azhurnime pa rritur çmimin bazë të modeleve të tij të ndryshme.

Aksionet ishin të larta për Apple (AAPL) që shkoi në ngjarje. IPhone vazhdon të jetë një nxitës kryesor i të ardhurave për kompaninë dhe mbetet qendror në ekosistemin e produkteve të tij. Eventi vjen gjithashtu në njëfarë pasigurie: Një gjykatës amerikan vendosi javën e kaluar se Apple nuk mund të ndalojë zhvilluesit e aplikacioneve të drejtojnë përdoruesit në opsionet e pagesave jashtë App Store. Kompania po përballet me një kontroll antitrust nga rregullatorët në SHBA dhe jashtë saj. Dhe Apple kohët e fundit u përball me polemika javore për qasjen e tij në luftimin e shfrytëzimit të fëmijëve.

Të martën, Apple u përpoq ta kalonte atë. Këtu keni një vështrim më të afërt në atë që u prezantua:

iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max

Linja më e lartë e iPhone Pro ishte padyshim pika kryesore e eventit të Apple, të paktën në mesin e iPhone. IPhone 13 Pro me 6.1 inç dhe iPhone 13 Pro Max me 6.7 inç kanë çipin e ri, të fuqishëm A15 Bionic të Apple, për të cilin Apple tha se është “CPU më i shpejtë në çdo smartphone”. Ai do t’i japë iPhone aftësive të përmirësuara të mësimit të makinerisë, të tilla si analiza video në kohë reale dhe aftësinë për të analizuar tekstin në foto.

iPhone 13 Pro

Pajisjet Pro paketojnë një CPU me pesë bërthama me grafikë 50% më të shpejtë, një azhurnim që do të tërheqë shumë lojtarë, si dhe një ekran të ndritshëm Super Retna XDR me një ritëm më të shpejtë të rifreskimit, një jetëgjatësi të baterisë gjatë gjithë ditës dhe një opsion për një terabajt ruajtje, duke dyfishuar kapacitetin maksimal të magazinimit paraprak.

Sistemi i kamerave gjithashtu mori një rifreskim të fortë. Ajo vjen me një lente të re telefoto 77 mm me zmadhim optik 3 herë, si dhe kamera të reja të gjera dhe ultrawide.

Pro dhe Pro Max fillojnë me 999 dollarë dhe 1,099 dollarë, respektivisht. (IPhone Pro Max me një terabajt ruajtje kushton 1,599 dollarë.) Telefonat vijnë në grafit, ari, argjend dhe blu sierra. E gjithë linja e re e iPhone do të fillojë të transportohet të premten, 24 Shtator.

iPhone 13 dhe iPhone 13 mini

iPhone 13

IPhone 13 6.1 inç dhe iPhone 13 mini 5.4 inç vijnë me të njëjtin çip A15 Bionic si linja Pro. Ai gjithashtu ka një sistem me dy kamera, i cili është i rregulluar diagonalisht dhe përmban bateri më jetëgjatësi. Apple tha se iPhone 13 do të zgjasë 2.5 orë më shumë se iPhone 12 dhe iPhone 13 mini do të zgjasë 1.5 orë më shumë me një karikim të vetëm.

Përditësimet e tjera përfshijnë një ekran më efikas, një çip të ri 5G dhe një mjet të quajtur Cinematic Mode, i cili është si tipari i njohur i modalitetit Portret por për video.

IPhone 13 mini do të fillojë me 699 dollarë për 128 GB (më shumë hapësirë ruajtëse për modelin e tij bazë se kurrë më parë) dhe iPhone 13 do të kushtojë 799 dollarë, duke filluar me 128 GB. Telefonat inteligjentë vijnë në pesë ngjyra të reja: rozë, blu, të zezë, të bardhë dhe të kuqe.

iPad dhe iPad mini

Në njëfarë surprize, Apple tregoi përditësimet në linjën e tij iPad dhe iPad mini. iPad 10.2-inç përmban një çip të fuqishëm A13 me 20% performancë më të shpejtë se modeli i mëparshëm. Apple thotë se tani është 3 herë më shpejt se një Chromebook.

IPad i azhurnuar vjen me një aparat të ri 12 megapiksal ultra-wide me Center Stage, i cili përdor mësimin e makinerisë për të rregulluar kamerën e përparme gjatë thirrjeve video FaceTime dhe më shumë mbështetje aksesore që punon me gjeneratën e parë Apple Pencil. Ai gjithashtu mbështet një veçori True Tone që rregullon temperaturën e ngjyrave të ekranit në ndriçimin e ambientit.

New iPad

iPad mini 8.3-inç tani vjen me korniza më të vogla, qoshe më të rrumbullakosura, kamera të azhurnuara në pjesën e përparme dhe të pasme, ekranin e retinës të Apple Liquid, mbështetjen USB-C, mbështetjen magnetike për Apple Pencil, një sistem altoparlantësh të përditësuar dhe ngjyra të reja, të tilla si si rozë dhe vjollce.

iPad-i me madhësi të plotë kushton 329 dollarë për 64 GB hapësirë ruajtëse, dyfishi i hapësirës ruajtëse që zakonisht dërgohet në një iPad të nivelit fillestar. Për shkollat, pajisja kushton 299 dollarë. Para-porositë fillojnë të martën dhe transporti fillon javën tjetër. Çmimi i iPad mini kushton 499 dollarë.

Apple Watch Series 7

Apple zbuloi serinë e re Apple Watch Series 7, një pajisje më e hollë me një ekran më të gjerë se paraardhësi i saj. Ora e re ka një ekran që është 20% më i madh se Seria 6. Mund të shfaqë 50% më shumë tekst dhe gjithashtu ka një tastierë të plotë të cilën mund ta prekni ose rrëshqisni për të shtypur mesazhe me tekst.

Apple Watch Series 7

Seria Apple Watch 7 fillon me 399 dollarë dhe do të jetë në dispozicion më vonë këtë vjeshtë.

Burimi: CNN