Koalicioni epidemik: Lija e majmunëve është një kërcënim i rrezikshëm, por ka një ndryshim kryesor nga Covid

Shfaqja e papritur e lisë së majmunëve në disa vende të botës paraqet një shpërthim shqetësues, tha kreu i Koalicionit për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike për CNBC të enjten, por virusi nuk përfaqëson të njëjtin lloj kërcënimi global si Covid-19.

Komentet e tij vijnë ndërsa autoritetet ndërkombëtare shëndetësore hetojnë përhapjen atipike të lisë së majmunit, një sëmundje e rrallë virale e kufizuar zakonisht në pjesë të largëta të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore.

Kjo është hera e parë që jemi mbledhur sërish në Davos që nga takimi i vitit 2020 dhe e gjejmë veten përballë një kërcënimi tjetër të rrezikshëm të sëmundjes”, tha CEO i CEPI Richard Hatchet për “Squawk Box Europe” të CNBC në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër.

Ne duhet të kuptojmë se çfarë do të thotë kjo, që është se bota po fillon të lëvizë përsëri dhe sëmundja infektive po fillon të lëvizë me ne,” tha Hatchet.

Lexo: CEO i Pfizer nuk shqetësohet shumë për linë e majmunëve, ul çmimet e barnave për vendet e varfëra

“Kjo është një epidemi shqetësuese. Lija e majmunëve është një sëmundje shumë e ndryshme nga Covid”, vazhdoi ai. “Ai nuk përhapet përmes transmetimit të frymëmarrjes në të njëjtën mënyrë, kështu që nuk paraqet atë lloj kërcënimi global që shumë prej nesh e kuptuan menjëherë që Covid-i u shfaq. Por ai ilustron rrezikun që sëmundjet infektive janë të pranishme në botën moderne.”

Çfarë është lija e majmunëve?

Lija e majmunëve është një sëmundje e rrallë e shkaktuar nga virusi i lisë së majmunit, pjesë e së njëjtës familje si lija, megjithëse zakonisht më pak e rëndë. Ai u zbulua për herë të parë te majmunët e robëruar në vitin 1958 dhe rasti i parë i njeriut u regjistrua në vitin 1970.

Simptomat fillestare të lisë së majmunit përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje muskulore, ënjtje dhe dhimbje shpine. Pacientët zakonisht zhvillojnë një skuqje një deri në tre ditë pas shfaqjes së etheve, shpesh duke filluar në fytyrë dhe duke u përhapur në pjesë të tjera të trupit, të tilla si pëllëmbët e duarve dhe shputat e këmbëve.

Rastet e lisë së majmunëve mund të jenë herë pas here më të rënda, me disa vdekje të raportuara në Afrikën Perëndimore. Megjithatë, autoritetet shëndetësore theksojnë se nuk jemi në prag të një shpërthimi serioz dhe rreziqet për publikun e gjerë mbeten shumë të ulëta.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se virusi mund të përmbahet me përgjigjen e duhur në vendet jashtë Afrikës ku zakonisht nuk zbulohet.

SHBA, Australia dhe Gjermania kanë konfirmuar rastet e tyre të para të lisë së majmunëve ditët e fundit.

Që nga e mërkura, gjithsej 118 raste të lisë së majmunëve ishin raportuar në 12 vende në Bashkimin Evropian dhe Zonën Ekonomike Evropiane, sipas Qendrës Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve dhe Parandalimit.

Në MB, shtatë raste të tjera të lisë së majmunëve u zbuluan në Angli të mërkurën, me një rast të identifikuar në Skoci. Kjo do të thotë se numri i përgjithshëm i rasteve të identifikuara në MB tani është 78.

Në krahasim, KB e përshkroi pandeminë e koronavirusit si sfidën më të madhe ndërkombëtare që nga Lufta e Dytë Botërore. Deri më tani, më shumë se 527 milionë raste janë raportuar globalisht, me mbi 6.28 milionë vdekje.

“Ne kemi mjetet që na duhen”

Kur u pyet në lidhje me misionin e përbashkët të CEPI për të patur vaksina gati për t’u përdorur brenda 100 ditëve nga identifikimi i një kërcënimi epidemie ose pandemie, Hatchet tha: “Kur flasim për 100 ditë, kalojnë 100 ditë nga vendimi për të filluar zhvillimin e vaksinave deri në disponueshmërinë e vaksinave per perdorim.

“Kjo do të thotë që ne duhet të bëjmë investime të rëndësishme në gatishmëri përpara se sëmundja e re të shfaqet nëse do të jemi në gjendje të ekzekutojmë kaq shpejt.”

Unë mendoj se lija e majmunëve është një ilustrim i përsosur i vlerës së asaj strategjie, sepse ne në fakt kemi vaksina kundër lisë së majmunëve që janë zhvilluar kundër një sëmundjeje që nuk ekziston dhe që ne e dimë se funksionon kundër lisë së majmunëve,” tha Hatchett.

“Dhe ne kemi anti-virale që janë zhvilluar për të mbrojtur kundër lisë që do të funksionojnë kundër lisë së majmunëve. Pra, ne kemi mjetet që na duhen ashtu siç ka shpërthyer epidemia”, shtoi ai.

Burimi: CNBC