Konkursi i Këngës në Eurovision 2022: Kur dhe në cili qytet të Italisë do të mbahet

Konkursi i Këngës në Eurovision bashkon talentin muzikor kryesisht nga Evropa, por gjithashtu fton vende të tjera nga e gjithë bota, nga poshtë në Australi në zemër të Evropës.

Edhe pse Eurovision 2022 është ende disa muaj larg, datat dhe vendndodhja tashmë janë shpallur.

Është vendosur që Eurovision 2022 të mbahet të martën më 10 maj, të enjten më 12 maj dhe të shtunën më 14 maj të vitit të ardhshëm.

2022 gjithashtu do të shënojë vitin e 66-të të Konkursit të Këngës në Eurovision.

Tradicionalisht, vendi fitues i konkursit të vitit të kaluar pret Eurovision.

Maneskin i Italisë fitoi Eurovision 2021 me këngën e tyre “Zitti e buoni”, kështu që vitin e ardhshëm Italia do të mbajë konkursin.

16 qytete italiane paraqitën një ofertë për të pritur Eurovision 2022 dhe më 8 tetor, kompania kombëtare e transmetimit publik të Italisë, Rai, njoftoi vendimin e tyre.

Konkursi i Këngës në Eurovision 2022 do të zhvillohet në stadiumin PalaOlimpico në Torino.

Torino ndodhet në veri të Italisë dhe është kryeqyteti i rajonit të Piemontit.

Është i njohur gjithashtu si një qendër kulturore dhe biznesi brenda Italisë.

Vetë arena ka kapacitet për 12,350 njerëz dhe shpesh përdoret për ngjarje sportive si hokej mbi akull.

Tashmë kanë filluar thashethemet se kush mund të prezantojë Eurovision 2022 në Torino. Disa njerëz sugjerojnë se mund të jetë Mika, një këngëtar më i njohur për këngën e tij, ‘Grace Kelly’.

Burimi: The Scotsman