Kthim në realitet? Rregullat e Covid-it po hiqen në Evropë pavarësisht përhapjes së lartë të omicron

Nga rihapja e bareve dhe restoranteve deri te heqja e kërkesave ligjore për maskat, shumë nga ekonomitë më të mëdha të Evropës tani po lehtësojnë rregullat dhe kufizimet e Covid-19 në një përpjekje për të shpëtuar ekonomitë e tyre.

Kjo është përkundër niveleve të larta të infektimeve në të gjithë Evropën, të shkaktuara kryesisht nga përhapja e variantit omicron. Por shumë qeveri tani janë të padurueshme për të rihapur shoqëritë e tyre, veçanërisht pasi është bërë më e qartë se varianti i ri shkakton më pak shtrime në spital sesa llojet e mëparshme, dhe ndërsa vaksinat përforcuese të Covid vazhdojnë të përdoren.

Shumë qytetarë në Evropën kontinentale janë bërë gjithnjë e më shumë të frustruar dhe të zemëruar nga kufizimet, veçanërisht kur shohin vende të tjera si Britania e Madhe që po ecën relativisht mirë pasi u shpreh kundra kufizimeve më të forta në mes të valës së omicron.

Të enjten, Anglia i dha fund kërkesës ligjore për mbulimin e fytyrës dhe lejet Covid për të hyrë në vende të caktuara pasi qeveria lehtësoi të ashtuquajturat masat e saj “Plani B” që u miratuan para Krishtlindjeve.

Ndërkohë në Holandë – e cila kishte disa nga rregullat më të ashpra në Evropë dhe hyri në një bllokim të pjesshëm përpara periudhës së pushimeve – baret, restorantet dhe muzetë u lejuan të rihapen të mërkurën, megjithëse baret duhet të mbyllen në orën 22:00. Rregullat e distancimit social mbeten, njerëzit ende këshillohen të punojnë nga shtëpia dhe ka një kufi për numrin e mysafirëve që njerëzit mund të marrin në shtëpi.

Duke njoftuar lehtësimin e masave, kryeministri holandez Mark Rutte tha në një fjalim televiziv të martën “ne vërtet po rrezikojmë sot dhe duhet të jemi të qartë për këtë”.

Danimarka ka njoftuar gjithashtu planet për të hequr të gjitha masat Covid deri në 1 shkurt; qeveria daneze lëshoi një deklaratë të mërkurën se ajo “ka vendosur që Covid-19 nuk duhet të kategorizohet më si një sëmundje kritike shoqërore pas 31 janarit 2022” megjithëse do të kishte ende disa rregulla, si mbajtja e maskave në ambientet e shtëpive të kujdesit për të moshuarit.

Ndërsa rastet me Covid kanë arritur kulmin dhe po bien në MB, rastet në Francë dhe Gjermani janë ende pranë rekordeve. Të mërkurën, Franca raportoi pak më shumë se 428,000 raste të reja me Covid gjatë periudhës së mëparshme 24-orëshe. Gjermania raportoi një rekord të ri prej 164,000 infektimesh të reja ditore në të njëjtën ditë, por kjo u mposht të enjten, me 203,136 infektime të reja të raportuara nga organi i shëndetit publik, Instituti Robert Koch.

Gjermania nuk tregon ende shenja të lehtësimit të kufizimeve, por Ministri i Shëndetësisë i Francës, Olivier Veran tha të martën (kur u raportuan më shumë se 500,000 infektime ditore me Covid) se ai besonte se Franca do të arrinte kulmin brenda pak ditësh. Qeveria tashmë ka sinjalizuar se do të lehtësojë rregullat e punës nga shtëpia nga fillimi i shkurtit dhe më pas do të lejojë që klubet e natës të rihapen disa javë më vonë.

Ndërsa omicron ka qenë më i transmetueshëm se variantet e mëparshme si delta, ai ka shkaktuar sëmundje më pak të rënda (megjithëse mbulimi masiv i vaksinimit Covid ka ndihmuar) dhe injeksionet përforcuese përmirësojnë ndjeshëm imunitetin e dikujt kundër omicron.

Normat e ndryshme të vaksinimit po ndikojnë në shpejtësinë me të cilën qeveritë po kërkojnë të rihapin ekonomitë e tyre, me programet përforcuese më të ngadalta në disa vende sesa në të tjera.

Burimi: CNBC