Kufizimet në Kinë i kushtojnë Apple 200 mld dollarë brenda natës

Aksionet e Apple kanë rënë për të dytën ditë radhazi, duke humbur ekuivalentin e PBB-së së Hungarisë, pas lajmeve se gjigandi i teknologjisë mund të përballet me një ndalim të pjesshëm të iPhone në Kinë.

Kufizimet e zgjeruara të Kinës për përdorimin e iPhone nga stafi qeveritar intensifikuan një shitje të aksioneve të teknologjisë të premten, duke nxitur frikën se Apple dhe furnizuesit e saj mund të goditeshin nga rritja e tensioneve midis SHBA-së dhe Kinës dhe konkurrenca në rritje nga Huawei.

Aksionet e Apple ranë 6.4% gjatë dy ditëve të fundit, duke fshirë 190 miliardë dollarë nga kapitalizimi i saj i tregut, që është ekuivalent me PBB-në e Hungarisë. Shitja u nxit kryesisht nga lajmet se Pekini u ka thënë punonjësve në disa agjenci të qeverisë qendrore në javët e fundit që të ndalojnë përdorimin e iPhone në punë.

Kina është tregu më i madh i huaj i Apple dhe gjithashtu baza globale e prodhimit të kompanisë.

Duke shtuar presionin ndaj Apple, Huawei të premten lançoi dy telefona inteligjentë të rinj: telefonin e palosshëm Mate X5 dhe smartphone Mate 60 Pro+, një shtesë e re në një seri që zbuloi javën e kaluar që tërhoqi vëmendjen globale për suksesin e saj në mposhtjen e sanksioneve të SHBA.

Seria e produkteve të reja të papritura të lançuara nga “kampioni kombëtar” i Kinës, vetëm disa ditë përpara se Apple pritet të zbulojë iPhone të rinj, po ngre shqetësimin për perspektivat e shitjeve në një nga tregjet më të mëdha të Apple.

Përkthyer dhe përshtatur nga Euronews për Probizz.al