Ky aplikacion po ndihmon afganët të lundrojnë në Kabul pas kontrollit të talebanëve

Ndërsa talebanët hynë në Kabul muajin e kaluar, ekipi që qëndron prapa aplikacionit të paralajmërimit të lajmeve, Ehtesab, braktisi zyrën e tyre në qytet. Por ata vazhduan punën e tyre për të siguruar afganët me informacion kritik, të tilla si cilat rrugë ishin të mbingarkuara dhe ku ishin raportuar shpërthime dhune.

Ditë më vonë, kur dy shpërthime bombash vranë më shumë se 70 njerëz pranë Aeroportit Hamid Karzai të Kabulit, ndërsa njerëzit u përpoqën të evakuoheshin, startupi përdori kontaktet e tij në terren për të konfirmuar sulmet e njëjta brenda pak minutash.

Ehtesab u krijua tre vjet më parë për të siguruar sinjalizime dhe informacione në kohë reale në lidhje me incidentet në Kabul. Qëllimi në atë kohë ishte të mbanin banorët të angazhuar, të kapërcenin hendekun e komunikimit midis qytetarëve dhe zyrtarëve publikë dhe të mbanin përgjegjës zyrtarët qeveritarë. Ashtu si Citizen, një aplikacion në Shtetet e Bashkuara i njohur për paralajmërimet për krimet në kohë reale, Ehtesab i nxit vendasit të raportojnë incidente nga i gjithë qyteti, përfshirë gjithçka nga telekomunikimet e gabuara e deri te demonstratat e planifikuara. Këto raporte verifikohen më pas nga ekipi i ekspertëve të sigurisë të Ehtesab.

Tani ky shërbim ka marrë një urgjencë të re në mes të ndryshimit të shpejtë politik dhe shoqëror pas marrjes në pushtet të talebanëve. Ndërsa aplikacioni është shkarkuar vetëm 5,000 herë nga njerëzit në Kabul dhe gjetkë – një pjesë e vogël e miliona banorëve të qytetit – kompania thotë se përdorimi është rritur javët e fundit.

Fokusi kryesor ka qenë, padyshim, sigurimi i raporteve që ndikojnë në aksesin e afganëve në ushqim, qasje në banka, qasje në lëvizje,” tha për CNN Business Sara Wahedi, themeluesja 26-vjeçare e Ehtesab, e cila po udhëheq ekipin e stafit të Kabulit nga New York-u ndërsa po përfundon studimet në të drejtat e njeriut dhe shkencën e të dhënave në Universitetin Columbia.

“Ne përpiqemi të zbusim sa më shumë ankthin në jetën e përditshme sa më mirë që mundemi në situatën aktuale,” tha ajo. “Problemi kryesor që kam është: Si mund ta mbaj ekipin tim të sigurt?”

Një aplikacion për banorët e Kabulit dhe më gjerë

Wahedi lindi në Afganistan, por u largua me familjen e saj në moshën gjashtë vjeçare, rreth kohës kur sundimi i mëparshëm i Afganistanit nga talebanët po përfundonte. Ajo u transferua në Evropë dhe më pas u vendos në Kanada nën një vizë azili. Në vitin 2016, ajo bëri një pushim nga studimet e saj të shkencave politike për t’u kthyer në Kabul, duke kaluar përfundimisht më shumë se një vit duke punuar në politikën e zhvillimit shoqëror në zyrën e ish-Presidentit Afganistan Ashraf Ghani.

Në maj 2018, Wahedi po kthehej në shtëpi nga puna e saj në qendër të Kabulit kur ajo ngeci në mes të disa shpërthimeve vetëvrasëse. Ajo arriti të kthehej në shtëpi në mënyrë të sigurt, por, thotë ajo, të nesërmen kishte probleme sanitare, ndërprerje të energjisë elektrike dhe rrugë të mbyllura.

“Unë vërtet u hutova nga fakti se nuk kishte asnjë platformë… ku mund të gjeni informacione të verifikuara, në kohë reale për atë që po ndodhte në qytet, veçanërisht një qytet i cili vazhdimisht po vuan nga paqëndrueshmëria,” tha Wahedi. “Thjesht më dukej aq e çuditshme sa nuk kishte strukturë. Nuk do të kushtonte shumë për të zbatuar diçka të tillë.”

Sara Wahedi, 26, is the founder of Ehtesab. She was motivated to start the app after surviving a suicide bombing in Kabul in 2018.
Sara Wahedi, 26 vjeç, është themeluesja e Ehtesab. Ajo u motivua për të filluar aplikacionin pasi i mbijetoi një sulmi vetëvrasës në Kabul në 2018.

Audienca e mundshme për një shërbim të tillë ishte rritur gjithashtu. Që nga viti 2019, Afganistani kishte gati 10 milion përdorues të internetit dhe rreth 23 milion përdorues të celularëve, me 89% të afganëve në gjendje të hynin në shërbimet e telekomunikacionit, sipas shifrave më të fundit të disponueshme nga Ministria e Komunikimit dhe Teknologjisë së Informacionit të vendit.

Deri në fund të vitit 2018, ajo dhe tre shoqe kishin filluar punën në Ehtesab. Tre vjet më vonë, aplikacioni tani ka një staf prej rreth 20 personash në Kabul, përfshirë zhvillues, projektues së përvojës së përdoruesit dhe punonjës që punojnë në verifikimin e raporteve.

Përdoruesit paraqesin raporte përmes aplikacionit në njërën nga pesë kategoritë: siguria, trafiku, energjia elektrike, korrupsioni dhe të tjera. Aplikacioni udhëzon përdoruesit të japin informacion, përfshirë vendndodhjen, një përshkrim të shkruar dhe një foto ose video. Pasi të verifikohet nga të paktën dy burime, aplikacioni shfaq raportet në një hartë të Kabulit dhe shton përditësime pasi ka më shumë informacion.

E ardhmja e Ehtesab

Që kur talebanët morën Afganistanin, puna e Ehtesab është bërë jo vetëm më e rrezikshme, por edhe më sfiduese. Aplikacioni më parë ishte në gjendje të përdorte regjistrat e policisë lokale dhe informacionin nga zyrtarët qeveritarë për të ndihmuar në verifikimin e raporteve. Tani është bërë më e varur nga raportet e lajmeve, ambasadat e huaja dhe Kombet e Bashkuara, shumë prej të cilave kanë zvogëluar praninë e tyre në Kabul javët e fundit. Ekipi po punon gjithashtu për të siguruar që asnjë raport i dërguar nga përdoruesit nuk mund të gjurmohet nga talebanët.

Pavarësisht nga ato vështirësi, si dhe shqetësimet se talebanët mund të godisnin internetin gjerësisht siç bëri në fillim të viteve 2000, Wahedi tha se ekipi nuk po heq dorë.

Kjo është e vetmja gjë që na mban të vazhdojmë çdo ditë, të dimë se jemi në gjendje të bëjmë diçka shumë drejtpërdrejt për të ndihmuar,” tha ajo. “[Ekipi] tha, ‘Derisa të mos mundemi, derisa ata të mbyllin internetin, ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë.’ Dhe kjo është ajo që ne kemi bërë”.

Ehtesab kishte planifikuar të operonte në të paktën pesë qytete të tjera afgane deri në dhjetor, por Wahedi tha se kthimi i talebanëve ka të ngjarë t’i pengojë ata deri në vitin e ardhshëm. Kompania po punon gjithashtu për të kuptuar se si ta ndihmojë Ehtesab të arrijë jo vetëm tek qytetarët afganë me smartphone, por edhe ata në zonat rurale me pajisje më themelore dhe vetëm shërbim 3G.

Ndërkohë, Wahedi tha se aplikacioni mund të përdorte ndihmën e komunitetit ndërkombëtar të teknologjisë, duke shtuar se ekipi është duke kërkuar ekspertizë në fusha si gjeografia, përcjellja e vendndodhjes dhe shërbimet satelitore.

“Ne me të vërtetë kemi nevojë për mendjet më të mira në teknologji që të punojnë me ne dhe të bashkëpunojnë me ne se si mund të maksimizojmë potencialin e kësaj,” tha ajo. “Ne kemi shumë talente afgane dhe ka shumë kompani afgane që po bëjnë punë të shkëlqyera. Por për fat të keq sapo erdhën talebanët, të gjithë mblodhën çantat dhe u larguan.”

Burimi: CNN