Meghan dhe Harry janë emëruar ‘ikona’ në listën e Time të 100 njerëzve më me ndikim

Këtë vit Princi Harry dhe Meghan, Dukesha e Sussex morën pjesë në një intervistë novatore me Oprah Winfrey dhe mirëpritën fëmijën e tyre të dytë në botë, ndërkohë që skandale janë rrotulluar rreth familjes mbretërore që ata lanë pas.

Tani, ata mund të shtojnë një moment tjetër të rëndësishëm në ditarin e tyre të vitit 2021 – pasi Time i ka quajtur ato “ikona” në listën vjetore të 100 njerëzve më me ndikim në botë. Çifti shfaqet në një nga kopertinat e shumta të botimit Time’s 100, ndërsa të tjerët që zbukurojnë faqen e parë të revistës përfshijnë Simone Biles, Billie Eilish dhe Ngozi Okonjo – Iweala, gruaja e parë afrikane që drejtoi Organizatën Botërore të Tregtisë.

Në këtë çështje, José Andrés, një kuzhinier i cili themeloi një organizatë jofitimprurëse që ofron ushqim për ata në nevojë pas fatkeqësive natyrore, e vlerësoi çiftin për mënyrën se si “ndërmarrin rreziqe për të ndihmuar komunitetet në nevojë”, duke “ofruar mbështetje të shëndetit mendor për gratë dhe vajzat me ngjyrë në SHBA, dhe duke ushqyer ata që preken nga fatkeqësitë natyrore në Indi dhe Karaibe.”

Kur Sussexes i dhanë intervistën e tyre Oprah në fillim të këtij viti, ata u pritën me lëvdata nga e gjithë bota për të qenit të hapur dhe të sinqertë në lidhje me luftën e tyre me shëndetin mendor dhe, që atëherë, princi publikoi një seri dokumentare mbi mirëqenien mendore dhe ndikimin e terapisë në jetën e tij.

Përveç çiftit mbretëror, figura të tjera që u futën listën e këtij viti të Time përfshijnë yllin e tenisit Naomi Osaka – e cila gjithashtu ndezi një bisedë thelbësore rreth shëndetit mendor këtë vit kur u tërhoq nga French Open – aktivisti opozitar rus Alexei Navalny, Britney Spears dhe CEO i Apple Tim Cook.

How We Chose the 2021 TIME100 | Time

Si zakonisht, lista përfshin gjithashtu udhëheqës në të gjithë globin të cilët kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në nëntë muajt e fundit – nga Presidenti amerikan Joe Biden dhe lideri kinez Xi Jinping e deri te kryeministrja indiane Narenda Modi dhe Abdul Ghani Baradar, nënkryetari i lartë i talebanëve në Afganistan.

Burimi: CNN