Miliarderi Gautam Adani sapo u bë personi i tretë më i pasur në botë

Ka një numër të ri No. 3 në renditjen globale të pasurisë. Miliarderi indian, Gautam Adani, ka kërcyer të martën manjatin e mallrave luksoze, Bernard Arnault.

Me një pasuri prej 137 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, Adani është njeriu i parë aziatik që thyen tre vendet e para. Ai qëndron pas themeluesit të Amazon, Jeff Bezos (me vlerë 153 miliardë dollarë) dhe CEO të Tesla, Elon Musk (me vlerë 251 miliardë dollarë) në listën e të pasurve.

Ky moment historik vjen vetëm gjashtë muaj pasi ai u emërua personi më i pasur në Azi. Adani ka shtuar 60.9 miliardë dollarë në pasurinë e tij deri më tani këtë vit, duke e bërë atë anëtarin e vetëm në top 10 që nuk ka pasur rënie neto në vitin 2022.

Adani ka bërë një rrugë të gjatë nga braktisja e kolegjit në vitin e tij të dytë në Universitetin Gujarat për t’u bërë një ndarës diamanti. Ai është themeluesi i Grupit Adani, i cili ka një portofol masiv kompanish në industri të ndryshme, duke përfshirë portet, qymyrin dhe energjinë.

Adani u bë për herë të parë miliarder në vitin 2008, 20 vjet pasi themeloi firmën e tij të eksportit të mallrave. 60-vjeçari kaloi Bill Gates në listën e të pasurve në korrik, pasi Gates njoftoi se do t’i jepte 20 miliardë dollarë fondacionit Bill & Melinda Gates.

Nëse manjati mund të mbajë vendin e tij nr. 3, mbetet për t’u parë. Analistët kanë ngritur shqetësime për shumën e borxhit që kompania e tij ka marrë gjatë zgjerimit të saj. Për më tepër, një rritje e çmimeve të aksioneve të kompanive si LVMH e Arnault ose Microsoft e Gates mund të bëjë që Adani të bjerë nga tre vendet e para.

Këta janë 10 njerëzit më të pasur në botë që nga 30 gushti 2022, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

  1. Elon Musk — $251 billion
  2. Jeff Bezos — $153 billion
  3. Gautam Adani — $137 billion
  4. Bernard Arnault — $136 billion
  5. Bill Gates — $117 billion
  6. Warren Buffett — $100 billion
  7. Larry Page — $93.3 billion
  8. Sergey Brin — $95.8 billion
  9. Steve Ballmer — $93.7 billion
  10. Larry Ellison — $93.3 billion

Burimi: CNBC