Musk: SpaceX nuk mund të financojë pafundësisht internetin jetik të Ukrainës Starlink

Elon Musk tha të premten se kompania e tij e raketave SpaceX nuk mund të financojë pafundësisht shërbimin e saj të internetit Starlink në Ukrainë, i cili ka ndihmuar civilët dhe ushtrinë e vendit të qëndrojnë online gjatë luftës me Rusinë.

Komenti i Musk në Twitter erdhi pas një raportimi në media se SpaceX i kishte kërkuar Pentagonit të paguante për donacionet e Starlink. Miliarderi ka qenë në përleshje online me zyrtarët ukrainas për një plan paqeje që ai ka paraqitur, i cili Ukraina thotë se është shumë bujar ndaj Rusisë.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes u tha gazetarëve të premten se Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së nuk do të konfirmonte se bisedimet e vazhdueshme me kompaninë kishin lidhje me pagesën, por tha se Pentagoni “po vazhdonte të bisedonte me SpaceX dhe kompani të tjera rreth aftësive të SATCOM”.

Platforma e komunikimit Starlink ka qenë shumë “jashtëzakonisht efektive në fushën e betejës” duke lejuar ukrainasit të mbështesin lidhjet e shumëfishta të pajisjeve në mjedisin luftarak, tha një zyrtar i lartë ushtarak amerikan.

Miliarderi që drejton Tesla-n tha se Starlink thotë se ai shpenzon gati 20 milionë dollarë në muaj për mirëmbajtjen e shërbimeve satelitore në Ukrainë. Së fundmi ai tha se SpaceX kishte shpenzuar rreth 80 milionë dollarë për të mundësuar dhe mbështetur Starlink atje.

SpaceX nuk po kërkon të rikuperojë shpenzimet e kaluara, por gjithashtu nuk mund të financojë sistemin ekzistues për një kohë të pacaktuar dhe të dërgojë disa mijëra terminale të tjera që kanë përdorim të të dhënave deri në 100x më të madh se familjet e zakonshme. Kjo është e paarsyeshme,” shkroi Musk në Twitter të premten.

“Ne gjithashtu na është dashur të mbrohemi kundër sulmeve kibernetike dhe bllokimeve, të cilat po bëhen më të vështira”, shkroi Musk.

CNN raportoi të enjten se SpaceX i dërgoi një letër Pentagonit muajin e kaluar duke thënë se nuk mund të vazhdojë të financojë shërbimin Starlink në Ukrainë dhe mund të duhet të ndalojë financimin e tij nëse ushtria amerikane nuk i jep kompanisë dhjetëra milionë dollarë në muaj.

Musk aktivizoi Starlink, shërbimin me brez të gjerë satelitor, në Ukrainë në fund të shkurtit pasi shërbimet e internetit u ndërprenë për shkak të pushtimit të Rusisë. SpaceX që atëherë i ka dhënë mijëra terminale.

Të premten, një këshilltar i presidentit ukrainas tha se Kievi do të gjejë një zgjidhje për të mbajtur shërbimin e internetit Starlink të funksionojë në Ukrainë. Dhe Mykhailo Fedorov, zëvendëskryeministri i Ukrainës, e mbështeti atë në Telegram.

Ndonëse vendosja është jashtëzakonisht e kushtueshme, teknologjia satelitore si Starlink mund të sigurojë internet për njerëzit që jetojnë në zona rurale ose të vështira për t’u shërbyer ku kabllot me fibra optike dhe kullat celulare nuk arrijnë. Teknologjia mund të jetë gjithashtu një pengesë kritike kur fatkeqësitë natyrore ndërpresin komunikimin.

Burimi: Reuters