Nafta rritet mbi 111 dollarë

Nafta u rrit mbi 111 dollarë për fuçi të premten në një seancë të paqëndrueshme pasi frika për ndërprerjen e eksporteve të naftës ruse përballë sanksioneve perëndimore kompensoi perspektivën e më shumë furnizimeve iraniane në rast të një marrëveshjeje bërthamore me Teheranin.

Nafta e papërpunuar Brent u rrit deri në 114,23 dollarë për fuçi dhe deri në 0920 GMT u rrit me 63 cent, ose 0,6%, në 111,09 dollarë. West Texas Intermediate (WTI) shtoi 64 cent, ose 0.6%, në 108.31 dollarë pasi arriti një nivel të lartë prej 112.84 dollarë.

Invazioni rus i Ukrainës do të thotë se frika për furnizimin do të mbetet në qendër të vëmendjes,” tha Stephen Brennock nga ndërmjetësi i naftës PVM, megjithëse ai shtoi se ka “një ndjenjë të re urgjence nga të gjitha palët e përfshira” për të ringjallur marrëveshjen bërthamore iraniane.

Nafta e papërpunuar arriti nivelin më të lartë në një dekadë këtë javë dhe çmimet janë vendosur të postojnë fitimet e tyre më të forta javore që nga mesi i vitit 2020, me standardin e SHBA-së me më shumë se 18% dhe Brent-in 13%.

Të enjten çmimet u luhatën në një interval prej 10 dollarësh, por u ulën për herë të parë në katër seanca, ndërsa investitorët u përqendruan në ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të Iranit, e cila pritet të nxisë eksportet iraniane të naftës dhe të lehtësojë furnizimet e ngushta.

Çmimet e naftës po rriten nga frika se sanksionet perëndimore për konfliktin në Ukrainë do të pengojnë dërgesat nga Rusia, eksportuesi më i madh në botë i naftës së papërpunuar dhe produkteve të naftës së bashku.

Aktiviteti tregtar për naftën e papërpunuar ruse është ngadalësuar pasi blerësit hezitojnë të bëjnë blerje për shkak të sanksioneve kundër Rusisë, ndërsa presidenti i SHBA Joe Biden është nën presion në rritje për të ndaluar importet amerikane të naftës ruse.

Më shumë furnizime nafte do të shtohen nga një lirim i koordinuar i 60 milionë fuçive të rezervave të naftës nga vendet e zhvilluara. Japonia tha të premten se planifikon të lëshojë 7.5 milionë fuçi naftë – një pjesë e vogël e kërkesës së saj.

Burimi: Reuters