Nga Pikachu te sirenat, këto janë kostumet më të mira të protestës nga COP26

Tani jemi në gjysmë të rrugës së samitit të shumëpritur të klimës COP26. Udhëheqësit nga e gjithë bota kanë marrë pjesë në negociatat historike në Glasgow, duke parë se si do të trajtohet katastrofa klimatike në rritje e planetit.

Me pjesëmarrjen e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, Presidentit të SHBA Joe Biden dhe presidentit francez Emmanuel Macron, protestat politike dhe mjedisore kanë filluar të dominojnë hapësirat publike në të gjithë qytetin skocez.

Nga shfaqjet me temë “Squid Game” deri tek shfaqjet detare të ndotjes së detit, këta protestues kanë përdorur disa pamje vizuale imagjinative për të prishur peizazhin COP26.

Në foto është një vështrim më i afërt me shfaqjet dhe kostumet që përdoren nga grupet e fushatës si Extinction Rebellion, për të shkaktuar bujë në emër të drejtësisë klimatike.

Koka të mëdha, dinosaurë dhe ecje në këmbë në distanca të gjata

Protestuesit e Oxfam inskenuan karikaturat “Big Head” të liderëve të ndryshëm botërorë, ndërsa dinosaurët enden nëpër rrugët e Glasgow.

Scott Heppell, AP Photo
Scott Heppell, AP Photo
Alastair Grant, AP Photo

Publiku dëshmoi gjithashtu ardhjen e aktivisteve të klimës si Melanie Nazareth, e cila e bëri udhëtimin 800 kilometra në këmbë nga Londra.

Alastair Grant, AP Photo

Rritja e ndërgjegjësimit për mbetjet plastike dhe të ardhmen e oqeaneve tona

Protestuesit e Rebelimit të Oqeanit në të gjithë qytetin kryen një instalim të përpunuar performance. Aktorët ishin të mbështjellë në rrjeta peshkimi, lodra të hedhura dhe mbetje të tjera plastike të shpërndara në bregdetin e MB.

Alastair Grant, AP Photo
Alastair Grant, AP Photo
Alastair Grant/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Alastair Grant/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

Një homazh nga Squid Game

Një grup aktivistësh i bënë homazhe serialit të njohur koreano-jugor të Netflix, Squid Game.

Të veshur si liderë botërorë, ata u kërkuan politikanëve të ndalonin së luajturi lojëra klimatike.

Scott Heppell/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Scott Heppell/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Scott Heppell/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

Pokémon vijnë për të luajtur… dhe i bëjnë thirrje Japonisë për qymyrin

Aktivistë të veshur si personazhi i Pokemonit Pikachu u shfaqën në brigjet e lumit Clyde të enjten në mëngjes. Grupi po protestonte ndaj mbështetjes së Japonisë për industrinë e qymyrit.

Alberto Pezzali/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Alberto Pezzali/AP
Alberto Pezzali/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

Burimi: Euronews