OBSH: Rastet globale të Covid rriten për herë të parë në dy muaj

Rastet dhe vdekjet me Covid-19 po rriten në të gjithë botën për herë të parë në dy muaj pasi virusi po rritet në të gjithë Evropën, thanë zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në një konferencë të enjten.

Pas javësh rënie, infeksionet në Europë janë rritur gjatë tre javëve të fundit radhazi, edhe pse rastet bien në çdo rajon tjetër në të gjithë botën, sipas OBSH. Ka pasur gati 3 milionë raste të reja Covid të raportuara në mbarë botën për javën e përfunduar të dielën, një rritje prej 4% nga shtatë ditët e mëparshme, sipas përditësimit më të fundit epidemiologjik të OBSH-së.

Globalisht, rastet me Covid kishin rënë me 4% një javë më parë, pavarësisht një rritje prej 7% në të gjithë Evropën gjatë asaj periudhe. Rastet në Evropë u rritën me 18% vetëm gjatë javës së kaluar, tregojnë të dhënat e OBSH-së.

“Numri global i rasteve të raportuara dhe vdekjeve nga Covid-19 tani po rritet për herë të parë në dy muaj, i nxitur nga një rritje e vazhdueshme në Evropë që tejkalon rëniet në rajone të tjera”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Është një tjetër kujtesë se pandemia Covid-19 është larg të qenit e mbaruar.”

Covid është rritur ndjeshëm në Çeki dhe Hungari, ku mesatarja shtatëditore e rasteve u rrit më shumë se 100% nga java e kaluar që nga e mërkura, sipas një analize të CNBC të të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Kroacia, Danimarka, Norvegjia dhe Polonia shënuan secila rritje mesatare javore të rasteve prej më shumë se 70% të mërkurën, zbuloi JHU.

Rusia raportoi një mesatare rekord shtatëditore prej më shumë se 35,800 raste të reja të martën, 10% më e lartë se një javë më parë, mati JHU. Mesatarja shtatëditore e Ukrainës me mbi 21,900 raste të reja – një rritje prej 43% nga java e kaluar – përfaqësonte gjithashtu një nivel të lartë pandemik.

Të dy vendet shënuan gjithashtu vdekje rekord gjatë asaj periudhe, llogariti JHU.

Zhvillimi i variantit delta dhe sezoni i dimrit që po afrohet mund të nxisin gjithashtu shpërthime, tha Maria Van Kerkhove, drejtuesja teknike e OBSH-së për Covid. Van Kerkhove tha se organizata po gjurmon më shumë se 30 nënlinja delta, duke përfshirë nënvariantin AY.4.2, ose delta plus, një mutacion që po fiton terren në MB dhe mund të jetë edhe më ngjitës se varianti origjinal.

Duke hyrë në muajt e dimrit ku njerëzit priren të kalojnë shumë më tepër kohë në ambiente të mbyllura, në afërsi, ndoshta në dhoma ku nuk ka ventilim të mirë, rastet do të rriten”, tha Van Kerkhove.

Delta plus është zbuluar në 42 vende, por 93% e rasteve të renditura me nënvariantin janë në MB, sipas të dhënave të OBSH-së. Delta plus përmban dy përshtatje të reja ndaj proteinës spike, A222V dhe Y145H, që mundësojnë hyrjen e virusit në trup.

Burimi: CNBC