Oscars 2022: Ceremonia do të ketë sërish një prezantues pas tre vitesh mungesë

Ceremonia e Oscars sivjet do të ketë një prezantues pas një mungese tre vjeçare.

Gjatë turneut virtual dimëror të Television Critics Association, presidenti i “argëtimit” të ABC, Craig Erwich, njoftoi se ceremonia e marsit do të shihte një kthim në traditë pa zbuluar se kush mund të jetë prezantues. “Ju e dëgjuat këtu së pari,” tha ai përpara se të bënte shaka se mund të ishte ai.

Çmimet e The Academy për herë të fundit kishin një prezantues në vitin 2018 në formën e Jimmy Kimmel përpara se vitin e ardhshëm të rrënohej nga polemika pasi rishfaqën shakatë homofobike dhe postimet në Twitter, që shkaktuan dorëheqjen e Kevin Hart.

Transmetimi televiziv i 2019-ës pa një rritje të shikuesve, nga 26.6 milionë në 29.5 milionë, por vitet në vijim kanë parë një rënie të vazhdueshme me ceremoninë e vitit 2021 që ka rënë në nivelin më të ulët historik prej 10.4 milionë.

Pasi ceremonia e prekur nga Covid-i i vitit të kaluar u mbajt në Stacionin Union, këtë vit do të shohim Oscar-ët të kthehen në Teatrin Dolby. Producenti i Girls Trip and Ride Along, Will Packer, është emëruar producent ekzekutiv për natën.

“Will e ka vërtet pulsin e tij në kulturën dhe argëtimin popullor,” tha Erwich. “E di që ai ka shumë në rezervë dhe ne do të kemi më shumë detaje për të ndarë së shpejti.”

I freskët nga suksesi rekord i Spider-Man: No Way Home, ylli Tom Holland së fundmi shprehu interes për të prezantuar. “Nëse më kërkojnë, do ta bëja dhe do të ishte shumë argëtuese”, tha ai për Hollywood Reporter. “Do të më pëlqente vërtet.

Fundjavën e kaluar, The Power of the Dog dhe West Side Story dolën në krye në një Golden Globes pa yje, i cili nuk u transmetua në televizion pasi Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollywood-it u bojkotua nga firmat publicitare, të famshëm dhe studiot. Nominimet për Oscar do të zbulohen më 8 shkurt me ceremoninë që do të zhvillohet më 27 mars.

Burimi: The Guardian