Parqet më të mira kombëtare të Evropës për një arratisje të kujdesshme nga natyra

Kërkoni paqe në Vitin e Ri? Kalimi i kohës në natyrë është vërtetuar se bën mrekulli për mirëqenien tonë mendore. Nuk është një zgjidhje e rregullueshme, por sigurisht që ndihmon për të dalë në ajër të pastër.

Shëtitjet e gjata dhe kujdesi për mjediset lokale të bimëve dhe kafshëve janë të gjitha mënyra me përpjekje të ulëta dhe me ndikim të lartë për të hequr veten nga shpërqendrimet e përditshme.

Nga ana tjetër, ne zhbllokojmë pjesë të trurit që shpesh harrojmë t’i ushqejmë dhe korrim përfitimet, ndërsa na kujtohet se sa të bukura dhe të thjeshta mund të jenë gjërat.

Një sondazh i Money.co.uk zbuloi se Evropa është shtëpia e gjashtë prej parqeve kombëtare më të mira në botë për vëmendje.

Ata analizuan veçori të tilla si sasia e hapësirës së gjelbër dhe liqeneve, speciet bimore dhe shtazore, nivelet e ndotjes së ajrit, numri i vizitorëve dhe disponueshmëria e aktiviteteve të ndërgjegjshme si ecjet, turne me varka, qendra Wellness dhe Spa.

Këtu janë gjashtë parqet kombëtare evropiane ku mund të shkoni për t’u larguar nga të gjitha.

  1. Rrethojeni veten me gjelbërim në Parkun Kombëtar Bohemian të Zvicrës, Republika Çeke
Canva

I themeluar 22 vjet më parë, Parku Kombëtar Bohemian i Zvicrës u ndërtua me qëllim të ruajtjes së florës dhe faunës së rajonit që kishte vuajtur shumë gjatë dekadave për shkak të ndikimit njerëzor.

Parku është tani një nga pikat e preferuara të Republikës Çeke për rikthimin e specieve shtazore që jetonin atje – merrni për shembull kthimin e salmonit në lumin Kamenice.

Një udhëtim këtu është tani një udhëtim shumëngjyrësh, me gjelbërim të harlisur me rërë të kundërta, shkëmbinj dhe ujëra të pastër.

Kamenice është një nga 16 lumenjtë dhe liqenet e shpërndarë në mënyrë delikate midis kanioneve të parkut, të cilat janë të njohura për alpinistët që udhëtojnë për t’u çlodhur nga jeta e qytetit në Pragën aty pranë.

  1. Zhytuni në ujërat e freskët dhe të freskët të liqeneve të Plitvicës, Kroaci
Canva

Liqenet e Plitvicës janë një nga mjediset natyrore më të njohura të Kroacisë për t’u vizituar gjatë gjithë vitit, veçanërisht në verë, kur ujërat marrin jetë. Ato variojnë nga safirët e thellë në një bruz të ndezur, në varësi të kohës së ditës dhe përmbajtjes minerale të liqeneve.

Shtresat e rrënuara të pishinave, katër shtigje të ndryshme ecjeje dhe mijëra specie bimore e bëjnë të vështirë të mbarosh pa pamje për t’u vlerësuar.

Megjithatë, nuk ka asnjë supozim për aktivitet të rëndë fizik. Njerëzit inkurajohen të mbulojnë sa më shumë ose pak nga 73,000 hektarët e saj sa dëshirojnë, madje duke ofruar shtatë rrugë ecjeje të paracaktuara të personalizueshme bazuar në nivelet e energjisë dhe ambicien tuaj.

Plitvice është perfekt për shëtitje të ftohta nëpër shëtitoret prej druri dhe po aq i mirë për alpinistët që duan të mbushin mushkëritë e tyre me ajrin më të freskët dhe më të pastër në Ballkan.

  1. Merrni një goditje me endorfinë në Lake District, Mbretëria e Bashkuar
Canva

Parku më i madh kombëtar i Anglisë shpesh ndihet si një univers në vetvete, një copëz gjigante e gjelbër e mbështjellë nga male të thyer dhe pellgje të lëmuara uji.

Miliona britanikë vizitojnë çdo vit për të dekompozuar peizazhet natyrore dhe qytetet e çuditshme të tregut përreth.

Rrethi i Liqenit është i mbushur me aktivitete që kujdesen për ata që kërkojnë pushim në një mjedis të qetë. Kjo mund të jetë një shëtitje me biçikletë nëpër disa nga kodrat e tij më të menaxhueshme, ose një udhëtim me shikimin e yjeve – për të dyja këto parku ofron planifikim.

Natyrisht, nuk ka mungesë të rrugëve të shkëlqyera ecjeje për të gjitha aftësitë, por rritja e vërtetë e endorfinës qëndron në numrin e madh të sporteve ujore – pavarësisht nëse jeni një notar i egër, një marinar ose një vozitës, ka diçka në ofertë.

  1. Kthehuni në peizazhin natyror në Parkun Kombëtar Cinque Terre, Itali
Canva

Cinque Terre – përkthimi fjalë për fjalë ‘pesë qytete’ – është në ballë të rrugëtimit të Evropës drejt turizmit të përgjegjshëm dhe të qëndrueshëm.

Çudia italiane është një nga më të voglat për nga sipërfaqja në këtë listë, por del në krye të biodiversitetit, aktiviteteve të kujdesshme dhe vendeve kulturore.

Vizitorët inkurajohen të përqafojnë peizazhin natyror duke i dhuruar tokës.

Kjo mund të jetë nëpërmjet qëndrimit në një nga fermat e shumta organike të Parkut ose duke kërkuar ushqim dhe rimbjellje të disa prej bimëve që rriten midis limaneve dhe fshatit, si rozmarina dhe trumza.

  1. Notoni mbi peizazhet unike të skalitura të Parkut Kombëtar Göreme, Turqi
Canva

Të përshkruara nga UNESCO si ‘spektakolare’ për format dalluese të terrenit të saj të gërryer që datojnë që nga epoka e bronzit, luginat e Parkut Kombëtar Göreme të Turqisë ia vlen të eksplorohen për dizajnin e tyre unik që dikur ka qenë një vend i dikurshëm vullkani.

Shtigjet dramatike të ecjes në Göreme dhe tunelet e shkëmbinjve të ndryshkur arritën të fusin Parkun Kombëtar Yellowstone të SHBA – mijëra herë më i madh në madhësi dhe në vizitorë – në pozicionin e renditjes së këtij sondazhi.

Peizazhet që ofrohen këtu janë si diçka e dalë nga një përrallë. Aq shumë, terrenet e këtij vendi të trashëgimisë organizojnë një turne me tullumbace me ajër të nxehtë çdo mëngjes në lindjen e diellit për të thithur magjinë e këtij peizazhi çuditshëm, por të bukur.

  1. Frymë ajrin më të pastër alpin në Evropë në Parkun Kombëtar të Zvicrës, Zvicër
Canva

Parku kombëtar më i vjetër në Alpe është kurorëzuar si më i miri për kujdes jo vetëm në Evropë, por në të gjithë botën.

Nuk duhet një gjeni për të ditur pse – është një nga zonat më të mbrojtura në Alpe, me vetëm 150,000 vizitorë në vit dhe një nga rezultatet më të ulëta të përgjithshme të ndotjes së ajrit nga çdo Park Kombëtar në këtë listë.

Parku Kombëtar Zviceran vjen në krye për aktivitete të kujdesshme, duke ofruar 83 qendra spa dhe Wellness, 75 turne me varka dhe kroçera, dhe një numër mundësish për t’u lidhur me gamën e tij të gjerë të kafshëve të egra.

Duhet pasur kujdes që të mos e vizitoni në muajt e dimrit pasi parku qëndron i mbyllur për qëllime ruajtjeje.

Ndërkohë, nuk është e pazakontë të dallosh lepurin e malit, dhinë e malit, drerët e kuq dhe shqiponjat e arta në një nga 14 rrugët e mundshme të ecjes nëpër këtë zonë jashtëzakonisht të bukur të tokës.

Burimi: Euronews