Qytetet më të jetueshme në botë: Vjena rikthehet në vendin e saj nr. 1

Pas dy vitesh, Vjena ka kaluar Auckland-in si qyteti më i jetueshëm në botë, sipas një raporti nga Economist Intelligence Unit (EIU).

Vjena u rendit e para në 2018 dhe 2019, por u tejkalua nga Auckland, Zelanda e Re, gjatë pandemisë dhe ra në vendin e 12-të në 2021, sipas Indeksit Global të Jetesueshmërisë 2022.

EIU tha se pozicioni i Auckland-it në indeks u ul në vendin e 34-të këtë vit për shkak të niveleve më të larta të infeksionit Covid-19 dhe kontrolleve të rrepta kufitare në vitin 2021. Megjithëse bllokimet përfunduan në Zelandën e Re në dhjetor, qytetet e mirë-vaksinuara në Evropë dhe Kanada kishin filluar lehtësimin e kufizimeve më herët.

Sidoqoftë, nuk ka gjasa që Auckland të kishte zënë pozitën e parë në renditjen e këtij viti edhe pa një pandemi, sipas EIU.

Rënia e qyteteve të tjera ishte arsyeja pse Auckland ishte në krye herën e fundit. Pa Covid, ka të ngjarë të ishte 10-shi i parë, por jo numri një,” tha Simon Baptist, kryeekonomist global në firmën kërkimore dhe këshilluese.

Pesë qytete të tjera evropiane – Kopenhagen, Cyrih, Gjenevë, Frankfurt dhe Amsterdam – gjithashtu u renditën në dhjetëshen e parë. Calgary e Kanadasë dhe Vankuveri zunë përkatësisht vendet e treta dhe të pesta. Osaka e Japonisë dhe Melburni i Australisë ndanë vendin e 10-të – dy qytetet e vetme “aziatike” që hynë në top 10.

172 qytetet që u përfshinë në vlerësim u vlerësuan në këto kategori: stabilitet, kujdes shëndetësor, kulturë dhe mjedis, arsim dhe infrastrukturë.

Rënësit më të mëdhenj

Qytetet në Zelandën e Re dhe Australi ishin vendet me rënie më të madhe në renditjen e jetueshmërisë së EIU.

Kryeqyteti i Zelandës së Re, Wellington, u zhyt me 46 vende, ndërsa Adelaide dhe Perth e Australisë humbën pozitat e tyre të vitit 2021 në top 10. Tani ata janë respektivisht në vendin e 30-të dhe të 32-të.

Qytetet australiane dhe të Zelandës së Re zunë gjashtë nga 10 vendet më të mira vitin e kaluar, por ishin “shumë, shumë më poshtë” në listën e këtij viti pasi rihapja e tyre e pjesshme përkoi me përhapjen e variantit më ngjitës omikron, tha Baptist për “Shenjat e rrugëve në Azi” të CNBC të enjten.

Por EIU është optimiste se këto qytete do të rikthehen.

Ne mund të presim që qytetet australiane dhe të Zelandës së Re të rriten në renditje vitin e ardhshëm, kur të bëjmë raundin tjetër të sondazhit. Dhe kjo do të jetë sepse ata do të kenë relaksuar më shumë nga kufizimet e tyre Covid,” tha Baptist.

Edhe qytetet e tjera në rajon panë renditjen e tyre të rrëshqitshme.

Singapori ra me tre pika në vendin e 37-të këtë vit, ndërsa Hong Kongu ra në vendin e 62-të nga i 49-ti vitin e kaluar.

Ky është një ndryshim afatgjatë, nuk ka të bëjë vetëm me Covid-in. Kjo është pjesë e saj. Por humbja e lidhjes në Hong Kong ka të ngjarë të jetë e përhershme”, tha Baptist, duke përmendur rënien e lirisë kulturore dhe politike në qytet.

Qytetet ruse u zhytën

Pushtimi rus i Ukrainës bëri që renditja e Moskës për jetueshmërinë të bjerë me 15 vende, ndërsa Shën Petersburgu ra me 13 vende, raportoi EIU.

Të dy qytetet regjistrojnë një rënie në rezultate për shkak të rritjes së paqëndrueshmërisë, censurës, vendosjes së sanksioneve perëndimore dhe tërheqjes së operacioneve të korporatave nga vendi”, thuhet në raport.

Lufta kundër Ukrainës ndikoi gjithashtu në renditjen e qyteteve të tjera të Evropës Lindore që janë përballur me ngecje politike, kërcënime sigurie, pasiguri ushqimore dhe energjitike dhe inflacion në rritje, tha EIU.

Për shembull, Varshava e Polonisë dhe Budapesti i Hungarisë panë se rezultatet e tyre të stabilitetit ranë si rezultat i rritjes së tensioneve diplomatike, shtoi EIU.

Kryeqyteti i Ukrainës Kiev u përjashtua gjithashtu nga raporti i këtij viti dhe 33 qytete të reja – 11 prej tyre në Kinë – u shtuan.

Top 10

Këto janë qytetet më të jetueshme në botë dhe rezultatet e tyre, sipas The Global Liveability Index 2022:

 1. Vjenë, Austri (99.1)
 2. Kopenhagë, Danimarkë (98.0)
 3. TIE – Cyrih, Zvicër (96.3)
 4. TIE – Calgary, Kanada (96.3)
 5. Vankuver, Kanada (96.1)
 6. Gjenevë, Zvicër (95.9)
 7. Frankfurt, Gjermani (95.7)
 8. Toronto, Kanada (95.4)
 9. Amsterdam, Holandë (95.3)
 10. TIE – Osaka, Japoni (95.1)
 11. TIE – Melburn, Australi (95.1)

Burimi: CNBC