Rusia bllokon aksesin në Facebook

The app of Facebook showing U.S. President Joe Biden speaking, is viewed on an smartphone in Moscow, Russia, Friday, Feb. 25, 2022. Russia announces 'partial restriction' of access to Facebook over platform's restrictions on Kremlin-backed media. (AP Photo)

Rregullatori i medias i Rusisë tha të premten se do të bllokojë aksesin në Facebook në pronësi të Meta-s në vend pasi përshkallëzon presionin mbi organet mediatike dhe platformat e teknologjisë në mes të pushtimit të Ukrainës.

Rregullatori tha se Facebook ka shkelur ligjin federal duke kufizuar aksesin në llogaritë e disa mediave të lidhura me shtetin, sipas një versioni të përkthyer të një deklarate. Masa shënon një përshkallëzim nga kufizimet e mëparshme të vendosura nga Rusia në Facebook.

Javën e kaluar, agjencia vendosi kufizime të pjesshme në Facebook për shkeljen e supozuar.

Në atë kohë, nënkryetari i Metës për çështjet globale, Nick Clegg, tha se autoritetet ruse kishin urdhëruar platformën të ndalonte kontrollimin e fakteve dhe etiketimin e përmbajtjeve të postuara në Facebook nga media shtetërore si RT dhe Sputnik. Meta e refuzoi kërkesën, tha ai.

Rregullatori tha të premten se ka gjetur 26 “raste të diskriminimit ndaj mediave ruse dhe burimeve të informacionit nga Facebook” që nga tetori 2020.

“Së shpejti miliona rusë të zakonshëm do ta gjejnë veten të shkëputur nga informacioni i besueshëm, të privuar nga mënyrat e tyre të përditshme të lidhjes me familjen dhe miqtë dhe të heshtur nga të folurit,” tha Clegg në një deklaratë në Twitter në përgjigje të bllokimit të së premtes. “Ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka që mundemi për të rivendosur shërbimet tona në mënyrë që ato të mbeten të disponueshme për njerëzit për t’u shprehur në mënyrë të sigurtë dhe për t’u organizuar për veprim.”

Rusia ka përshkallëzuar goditjen e saj si në mediat tradicionale ashtu edhe në ato sociale ndërsa lufta e saj me Ukrainën vazhdon. Disa kompani si Twitter dhe Google janë zotuar të etiketojnë mediat shtetërore dhe të pezullojnë reklamat në Rusi. Ndërkohë, një ligj i ri që do t’i lejonte autoritetet ruse të burgosnin këdo që përhap lajme “të rreme” për ushtrinë e saj, e shtyu BBC-në të pezullonte punën e gazetarëve të saj në vend.

Një shërbim i pavarur, GlobalCheck, dukej se tregoi që të premten pasdite se Twitter nuk ishte i disponueshëm në ISP-të ruse. Faqja e rregullatorit të medias ruse nuk ka treguar ende ndonjë veprim të ri kundër Twitter.

Burimi: CNBC