Rusia shton Facebook në listën e organizatave terroriste dhe ekstremiste

Autoritetet ruse kanë shtuar Meta – që zotëron Facebook dhe Instagram – në listën e organizatave terroriste dhe ekstremiste, raporton agjencia e vendit Interfax.

Dy platformat u ndaluan në Rusi në mars për “rusofobinë”.

Ajo pasoi njoftimin e Metës se do të lejonte postime të tilla si “vdekje pushtuesve rusë”, por jo kërcënime të besueshme kundër civilëve.

Meta apeloi kundër ndalimit, por ai u la në fuqi nga një gjykatë e Moskës në qershor.

Ndalimi nuk zbatohej për WhatsApp, të cilin Meta e zotëron gjithashtu.

Mendimet e dhunshme

Gjigandi amerikan i teknologjisë ka hedhur poshtë akuzat se promovon ndjenja anti-ruse.

Në mars, një zyrtar i Metës i tha BBC News se po bënte një përjashtim të përkohshëm nga politikat e saj normale, “në dritën e pushtimit të vazhdueshëm të Ukrainës”, për të lejuar të prekurit të “shprehin ndjenja të dhunshme ndaj forcave të armatosura pushtuese”.

Sipas Interfax, vendosja në një listë të organizatave ekstremiste do të thotë se bankat mund të ngrijnë fondet e Metës në Rusi.

Linjat e betejës midis platformave të teknologjisë perëndimore dhe Rusisë u hodhën muaj më parë.

Facebook-u nuk ka munguar aq shumë – për shkak të klonit të njohur rus, VK.

Por Instagram mbetet i madh në Rusi – dhe përdorimi i gjerë i rrjeteve virtuale private (VPN) do të thotë se ndalimi në platformë nuk i ka ndaluar njerëzit që ta përdorin atë.

Megjithatë, ky emërtim i ri zyrtar “terrorist” mund ta ndryshojë këtë.

Mund të nënkuptojë se tani është vepër penale përdorimi i Instagramit, qoftë edhe përmes një VPN.

Është gjithashtu e paqartë nëse përcaktimi përfshin WhatsApp.

Ndalimi i këtij, aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në Rusi, do t’i shkëputte qytetarët nga bota e jashtme në një mënyrë vërtet të thellë.

Grupe të tjera në listë përfshijnë talebanët dhe partitë opozitare ruse.

Twitter gjithashtu është kufizuar në Rusi.

Rusia është përballur me izolim ndërkombëtar dhe sanksione të rrepta ekonomike që nga pushtimi i Ukrainës dhe është përgjigjur duke shtypur mjetet e përhapjes së mospajtimit.

Ajo ka miratuar ligje që kufizojnë atë që mund të raportohet në vend – të dënueshme me burgime të gjata.

Një nga pak organizatat e pavarura të lajmeve të mbetura në vend, gazeta Novaya Gazeta, pezulloi funksionimin në mars, pasi mori paralajmërime nga mbikëqyrësi i medias ruse.

Një numër gazetarësh ndërkombëtarë të profilit të lartë, duke përfshirë korrespondentët e BBC News Clive Myrie, Orla Guerin dhe Nick Robinson, janë ndaluar gjithashtu të punojnë në Rusi.

Burimi: BBC News