Shefi i NATO-s drejtuar Putinit: “Ndaloni menjëherë këtë luftë, aleanca ushtarake është forcuar”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të mërkurën i bëri thirrje presidentit rus Vladimir Putin që “menjëherë” të ndalojë luftën në Ukrainë, duke shtuar se përpjekjet e Rusisë për të minuar aleancën kishin dështuar.

“Presidenti Putin duhet ta ndalojë këtë luftë menjëherë [dhe] të angazhohet në diplomaci me mirëbesim”, tha Stoltenberg në një takim të jashtëzakonshëm të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel.

Në të njëjtën kohë, ai tha se aleanca ushtarake kishte rënë dakord të dyfishonte mbështetjen e saj për Ukrainën, duke ofruar furnizime të mëtejshme ushtarake, ndihmë financiare dhe ndihmë humanitare.

Stoltenberg shtoi se shtetet anëtare do të zgjerojnë mbrojtjen e tyre në tokë, ajër, det dhe hapësirë ​​në përgjigje të “realitetit të ri për sigurinë tonë”, duke përshëndetur angazhimet e reja financiare nga Gjermania dhe Danimarka.

Qëllimi i Presidentit Putin ishte të minonte NATO-n. Ajo që ai ka bërë është forcimi i NATO-s. Ai po merr më shumë NATO në kufijtë [e Rusisë]”, tha ai.

I pyetur nëse NATO kishte ndryshuar qëndrimin e saj për ndjekjen e shpejtë të aplikimit të Ukrainës, megjithatë, Stoltenberg tha se aleanca ishte e palëkundur.

Mesazhi ynë për Ukrainën është i njëjtë me atë që ka qenë prej vitesh… ajo ka të drejtën e saj të zgjedhë rrugën e saj”, tha Stoltenberg gjatë një konference për shtyp.

“Është në dorën e tyre nëse do të vendosin të aplikojnë në NATO,” vazhdoi ai, duke shtuar se aplikimi më pas do t’i nënshtrohet votimit nga shtetet anëtare. “Nuk i takon Rusisë të përpiqet të vërë veton ndaj një procesi të tillë”.

Komentet vijnë disa orë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy iu drejtua Kongresit të SHBA përmes videokonferencës, duke u lutur për më shumë ndihmë për të ndihmuar vendin e tij të sulmuar për të luftuar pushtimin e tij nga Rusia.

Në një fjalim gati 20-minutësh, Zelenskyy i bëri thirrje edhe një herë SHBA-së që të zbatojë një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë në një përpjekje për të frenuar sulmet ruse, të cilat kanë çuar në shumë vdekje.

“A është kjo shumë për të kërkuar, për të krijuar një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë për të shpëtuar njerëzit?” tha ai nga kryeqyteti ukrainas Kiev. “A është kjo shumë për të kërkuar?”

Aleatët perëndimorë deri më tani kanë qenë rezistent ndaj thirrjeve të Ukrainës për një zonë të ndaluar fluturimi, duke argumentuar se kjo do ta sillte NATO-n në konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë – një lëvizje që shtetet anëtare thonë se do të shënonte fillimin e një lufte të tretë botërore.

Duke e pranuar këtë, Zelenskyy ofroi një alternativë: sigurimin e armëve shtesë dhe mbështetjes humanitare krahas sanksioneve edhe më të ashpra ndaj Putinit dhe rrethit të tij të brendshëm.

Bisedimet Rusi-Ukrainë

Presidenti i SHBA Joe Biden pritet të njoftojë qindra miliona dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën më vonë të mërkurën dhe do të jetë në Bruksel javën e ardhshme për një takim të liderëve të NATO-s.

Ukraina ka qenë duke u angazhuar në negociata të vazhdueshme me Rusinë për t’i dhënë fund konfliktit i cili tani ka arritur në ditën e tij të 21-të.

Më herët të mërkurën, Moska la të kuptohet se synimet e saj do të përfshinin që Ukraina të bëhej një shtet i ashtuquajtur neutral i krahasueshëm me Suedinë ose Austrinë. Sipas propozimeve, Ukrainës do t’i lejohej ushtria e saj e kufizuar, por do të pengohej nga qëllimi i saj përfundimtar për t’u bashkuar me NATO-n.

Federata Ruse beson se versioni suedez i një shteti neutral në Ukrainë mund të shihet si një kompromis”, u tha gazetarëve të mërkurën zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Putin të martën kishte akuzuar Kievin se nuk ishte serioz për të kërkuar një kompromis.

Burimi: CNBC