Si u bë Kate Middleton arma sekrete e familjes mbretërore

Vitet e fundit kanë qenë kaotike për familjen mbretërore britanike. Princi Harry dhe Meghan Markle dhanë dorëheqjen si anëtarë të familjes mbretërore, më pas nxorrën sekrete rreth jetës brenda institucionit; Princi Andrew u akuzua për abuzim seksual (Duka i Jorkut i ka mohuar vazhdimisht të gjitha akuzat kundër tij) dhe Mbretëresha pësoi disa pengesa në të njëjtin vit që humbi burrin e saj, Princin Philip. Ka qenë goxha rrugë.

Megjithatë, ka qenë një person që ka mbetur i palëkundur si dielli: Kate Middleton.

Ndërsa Dukesha e Kembrixhit festonte ditëlindjen e saj të 40-të më 9 janar, ajo festoi gjithashtu pak më shumë se 11 vjet që kur hyri për herë të parë në kadife të kuqe. Dhe gjatë asaj kohe ajo nuk ka bërë asnjë gabim. Për familjen mbretërore, Kate është një bast i sigurt, arma e tyre sekrete. Por fuqia e Kate nuk qëndron në faktin se ajo është një largim rrënjësor nga tradita ose në përkrahjen e ndonjë lloj pikëpamjeje progresive. Kjo është ajo për të cilën shumë e kritikojnë atë: të qenit pak, mirë, e mërzitshme.

E mërzitshmja nuk do të thotë e keqe në rrethet mbretërore. Vetëm mendoni për “annus horribilis” tashmë të famshëm të Mbretëreshës gjatë së cilës tre nga fëmijët e saj u ndanë nga partnerët e tyre, thashethemet rreth Princeshës së Uellsit mbizotëruan në faqet e para të gazetave, një zjarr shpërtheu në Kështjellën Windsor dhe sigurisht, ishin edhe ato fotot e Sarah “Fergie” Ferguson duke thithur gishtërinjtë e saj.

Ndryshe nga Fergie, apo Princesha Diana apo edhe Meghan, e cila tha, ndërsa ishte pjesë e familjes mbretërore, se “nuk mjafton vetëm të mbijetosh”, Kate vështirë se ka nxjerrë një gisht jashtë linjës, duke luajtur rolin e Queen Consort – në pritje të përsosmërisë, gjë që më pas e ka bërë atë asetin më të madh të familjes.

Popullariteti i dukeshës me publikun ka mbetur po aq i gjallë sa kaçurrelat e saj gjatë mandatit të saj mbretëror. Një sondazh i YouGov i publikuar në përvjetorin e dhjetë të martesës së saj dhe William vitin e kaluar, zbuloi se 43 për qind e të anketuarve mendojnë se Kate do të bëhej një mbretëreshë e mirë kur të vijë koha. Një sondazh i veçantë i radhës i YouGov e vendos Kate në tre anëtarët aktivë, më të njohur të familjes mbretërore, me vetëm Mbretëreshën dhe Uilliam që renditen mbi të – burri i saj.

Kate gjithashtu ka një grup veçanërisht të fortë fansash, një grup i cili u rrit në mënyrë eksponenciale me ardhjen e mediave sociale. Ka blogje dhe faqe interneti që detajojnë gjithçka që ajo vesh, forume të dedikuara shohin njerëzit që diskutojnë çdo element të ekzistencës së saj mbretërore; një mori librash kanë skicuar jetën, punën dhe ndjenjën e veshjes së saj; dhe etiketa #KateMiddleton ka mbi 885 milionë shikime vetëm në TikTok.

Megjithatë, të bëhesh gruaja e një Windsor nuk është diçka e lehtë. Mjafton vetëm një vështrim te Meghan, Princesha Diana dhe Fergie – kjo e fundit që kohët e fundit pretendoi se ishte “gruaja më e persekutuar në historinë mbretërore” – për ta parë këtë. Roli i një pjestari të familjes mbretërore nuk është i lehtë për t’u kuptuar, madje Meghan tha në intervistën e saj dhe të Harry-t me Oprah Winfrey vitin e kaluar se ajo nuk “e kuptoi plotësisht” se çfarë ishte puna. Për Kate, ajo duket se e ka marrë rolin në hapin e saj – por nuk ka qenë pa pengesat e veta. Ajo quhej “Waity Katie” në vitet 2000, kur një revistë franceze publikoi fotot e saj topless në vitin 2012 dhe iu desh të zbulonte herët secilën nga shtatzënitë e saj për shkak të vuajtjes së saj nga hiperemesis gravidarum.

Mënyra se si Kate u bë pjesë e familjes mbretërore është e dokumentuar mirë, dhe që nga momenti që ajo u takua me William në Universitetin e St Andrews pothuajse dy dekada më parë, ajo është provuar të jetë krejtësisht e zakonshme, edhe gjatë muajve që çifti u nda për një kohë të shkurtër në 2007. Dekada e kaluar e ka parë Kate të ndjekë shembullin e Mbretëreshës, duke kryer çdo vizitë dhe event mbretëror me kujdes, e qetë dhe e buzëqeshur.

Ajo ka qenë gjithashtu një përkrahëse e shëndetit mendor, duke filluar fushatën Heads Together me bashkëshortin e saj dhe ka qenë një kampione e qëndrueshmërisë për një kohë të gjatë duke riveshur veshjet e saj në evente të profilit të lartë. Nëse e shikojmë rolin e saj më tradicionalisht, ajo bëri gjithashtu atë që çdo grua mbretërore duhet të bëjë: ajo lindi pasardhës mbretërorë. Në vitin 2013 lindi Princi George dhe e rrëzoi Harry-n nga vendi i tij në vijën e fronit. Princesha Charlotte dhe Princi Louis lindën përkatësisht në 2015 dhe 2018.

Nëse duhet të përcaktojmë një moment të veçantë kur popullariteti i Kate lulëzoi, do të ishte dita kur ajo doli nga ajo makinë përpara Westminster Abbey, e veshur me Alexander McQueen, dhe eci nëpër rreshtin e gjatë për t’u martuar me Princin William. Përshëndeti një epokë të re, emocionuese për monarkinë – një epokë që duhej të vazhdonte me shtimin e Meghan dhe Harry-t pasi çifti u martua në 2018. Për një moment në kohë, ata u quajtën madje “Fab Four” dhe ne ishim të emocionuar për të parë se çfarë do të sillte e ardhmja e katërshes.

Por këto shpresa se çiftet do të hapnin një drejtim të ri për monarkinë u zhdukën shpejt pasi Harry dhe Meghan vendosën të largoheshin. Ndërsa William dhe Kate e bënë përsëri të popullarizuar monarkinë, ishin Meghan dhe Harry ata që do ta modernizonin atë – me zhdukjen e Sussex-ëve, Windsors-i vazhdon si normal. Por kjo është pikërisht mënyra se si i pëlqen Mbretëreshës. Në fund të fundit, Madhështia e Saj vlerëson traditën, vendosmërinë dhe bamirësinë mbi të gjitha, dhe Kate i ka të gjitha këto.

Burimi: The Independent