Udhëheqësit e G-7 do të shpallin ndalimin e importeve të arit rus në sanksionet e fundit kundër Kremlinit

Udhëheqësit e vendeve të G-7 planifikojnë të shpallin një ndalim të importeve të arit nga Rusia – i fundit në një seri sanksionesh që grupi shpreson se do të godasë më tej ekonominë e Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Grupi i liderëve botërorë do të grumbullohet në ditën e hapjes së samitit të dielën për të diskutuar se si të sigurojnë furnizimet me energji dhe të trajtojnë inflacionin, duke synuar që pasojat e pushtimit rus të Ukrainës të mos copëtojnë koalicionin global që punon për të ndëshkuar Moskën.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se një ndalim nga vendet e G-7 për arin rus do të “godisë drejtpërdrejt oligarkët rusë dhe do të godasë në zemër të makinës luftarake të Putinit”.

“Putini po shpërdoron burimet e tij në pakësim për këtë luftë të pakuptimtë dhe barbare. Ai po financon egon e tij në kurriz të popullit ukrainas dhe rus,” tha Johnson. “Ne kemi nevojë për t’i dhënë fund financimit të regjimit të Putinit”.

Vlera e eksporteve të arit në elitën ruse është rritur që nga fillimi i luftës pasi rusët e pasur kërkojnë të anashkalojnë sanksionet perëndimore.

Ai ka qenë eksporti kryesor rus pas energjisë në vitet e fundit – duke arritur pothuajse 19 miliardë dollarë (18 miliardë euro) ose rreth 5% të eksporteve globale të arit në vitin 2020 sipas Shtëpisë së Bardhë.

Nga eksportet e arit rus, 90% u dërgua në vendet e G-7. Nga këto eksporte ruse, mbi 90%, ose gati 17 miliardë dollarë, u eksportuan në MB. SHBA importoi nën 1 milion dollarë në 2020 dhe 2021.

G-7 pritej të shpallte zyrtarisht ndalimin e arit rus të martën, sipas zyrtarëve të administratës së Presidentit Joe Biden, të cilët folën në kushte anonimiteti për të diskutuar detajet përpara njoftimit.

Biden mbërriti në alpet piktoreske bavareze të Gjermanisë herët në mëngjes të së dielës për t’u bashkuar me homologët e tij për takimin vjetor të ekonomive kryesore demokratike në botë, ku jehona nga lufta brutale në Ukrainë do të jetë në krye dhe në qendër të diskutimit.

Udhëheqësit e Francës, Gjermanisë, Italisë, Britanisë së Madhe, SHBA-së, Kanadasë, Japonisë dhe Bashkimit Evropian që marrin pjesë në samit synojnë të paraqesin një front të bashkuar në mbështetje të Ukrainës ndërsa konflikti hyn në muajin e tij të katërt.

Ndër çështjet që do të diskutohen janë kufijtë e çmimeve të energjisë, të cilat synojnë të kufizojnë fitimet e naftës dhe gazit rus që Moska mund t’i përdorë në përpjekjet e saj të luftës.

Një zyrtar i lartë gjerman, duke folur në kushte anonimiteti në përputhje me rregullat e departamentit, tha se ideja e SHBA-së për kufizimet e çmimeve po diskutohej intensivisht, për sa i përket mënyrës se si do të funksiononte saktësisht dhe si do të përshtatej me SHBA-në, BE-në, Britaninë, Kanadanë dhe Regjimet japoneze të sanksioneve.

Zyrtarët u caktuan gjithashtu të diskutojnë se si të mbahen angazhimet për adresimin e ndryshimeve klimatike duke zgjidhur gjithashtu nevojat kritike të furnizimit me energji si rezultat i luftës.

Biden është vendosur gjithashtu të dielën të nisë zyrtarisht një partneritet global të infrastrukturës që synon të kundërshtojë ndikimin e Kinës në botën në zhvillim, të cilin ai e kishte quajtur “Ndërtoni përsëri botën më të mirë” dhe e prezantoi në samitin e G-7 të vitit të kaluar.

Disa orë përpara hapjes së samitit, Rusia nisi sulmet me raketa kundër kryeqytetit ukrainas të dielën, duke goditur të paktën dy ndërtesa banimi, tha kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko. Këto ishin sulmet e para të tilla nga Rusia në tre javë.

Burimi: Euronews