10 mënyra për të mposhtur COVID-19 dhe gripin

Nuk duhet një diplomë mjekësia në Harvard për të kuptuar se përpara kemi një tjetër sezon të vështirë “sëmundjeje”. Kështu, do të ishte mirë t’i kujtonim vetes disa nga taktikat e përditshme që kemi mësuar nga disa mjekë dhe shkencëtarë të mëdhenj për të na ndihmuar të qëndrojmë të shëndetshëm fizikisht. Këtu janë 10 mënyra për të mposhtur COVID-19 dhe gripin.

  1. Merrni dozat e vaksinës.

COVID dhe gripi janë këtu për të qëndruar, dhe kjo është metoda jonë më e mirë e mbrojtjes. Po, mund të ketë disa reagime (kryesisht të buta) dhe ato dhembin pak, por unë preferoj të marr një dozë vaksine se sa të sëmurem. Tani kam marrë përforcuesin tim dhe planifikoj t’i marr ato çdo 6-8 muaj siç rekomandohet. Unë do të marr gjithashtu vaksinën time vjetore të gripit dhe disa të tjera gjithashtu, dhe nuk kam nxjerrë brirë dhe bisht.

  1. Lani duart shpesh.

Kjo do të thotë pasi të shtrëngoni duart me dikë ose të prekni para, përpara se të përgatisni ushqimin, sa herë që dilni nga banja dhe çdo herë para se të hani. Sipas CDC, larja e duarve është mbrojtja juaj numër një kundër kontraktimit të një sëmundjeje. Përdorni sapun dhe lani për të paktën 20 sekonda, deri në bërryla.

  1. Përdorni dezinfektues duarsh.

Është një nga shpikjet më të mira të të gjitha kohërave, por ka disa mikrobe që nuk mund t’i vrasin, kështu që kur jeni duke vizituar dikë në një spital ose me një sistem imunitar të komprometuar, jini shumë liberal me të. Truku është ta fërkoni dezinfektuesin në duart tuaja për të paktën 20 sekonda dhe të bëni këtë edhe në kyçet tuaja.

  1. Shmangni njerëzit që janë të sëmurë.

Klientët e mi e dinë që unë jam një fanatik i mikrobeve. Ne jemi dakord që si pjesë e marrëdhënies sonë, duhet t’i bëjmë të ditur njëri-tjetrit nëse njëri prej nesh ka diçka që mund të jetë ngjitëse, në mënyrë që të marrim masat e duhura ose të ndryshojmë orarin e takimit. Kam edhe një pastrues të mirë ajri në zyrën time dhe e lë dritaren hapur.

  1. Mos e prekni fytyrën.

Dhe mos lejoni që njerëzit e tjerë të prekin fytyrën tuaj (gjë që është pothuajse e pamundur nëse keni fëmijë të vegjël). Shumë njerëz nuk e kuptojnë se sa herë i lënë duart e prekura nga mikrobet (përfshirë ato të tyre) të prekin fytyrën e tyre, e cila është një hyrje në tapetin e kuq për të gjitha llojet e sëmundjeve. Vetëm sigurohuni që të mbani pak facoletë në mënyrë që kur hunda t’ju kruhet, të mos keni nevojë të përdorni duart.

  1. Qëndroni ngrohtë.

Njerëzit e quajnë atë “ftohje” për një arsye. Shumë njerëz nuk arrijnë të kuptojnë se në të vërtetë ndihen të ftohur ose bëjnë diçka për këtë për disa orë. Deri në atë kohë, sistemi juaj imunitar është komprometuar. Unë mbaj gjithmonë një jelek për më shumë ngrohtësi, dhe ato bëhen aq të vogla sa mund ta vendosni në çantë ose xhep.

  1. Pushoni më shumë.

Është një këshillë e thjeshtë por që përdoret rrallë. Gjatë sezonit të gripit/COVID, përpiquni të shkoni në shtrat vetëm disa minuta më herët dhe lëreni veten të bëni një sy gjumë në një ditë fundjave me shi. Kjo murtajë na ka stresuar të gjithëve, kështu që ju e meritoni kohën e pushimit.

  1. Hani siç duhet.

Një dietë e ekuilibruar forcon sistemin tuaj imunitar. Gjithashtu, ngrënia e disa vakteve të vogla gjatë ditës, në vend të tre vakteve të mëdha, ndihmon në mbajtjen e nivelit të lartë të energjisë. Këto ditë, është shumë e lehtë të gjesh alternativa ushqimore të shëndetshme; provojeni nëse nuk e keni bërë ende.

  1. Vazhdoni të bëni ushtrime.

Stërvitja do t’ju ndihmojë të jeni të shëndetshëm. Ecja është forma ime kryesore e stërvitjes dhe në ditët e ftohta, e kam të vështirë të dal nga dera… kështu që mora një pistë vrapimi. Gjithashtu, shumë qendra të mëdha tregtare të brendshme hapen herët vetëm për këmbësorët dhe vrapuesit.

  1. Merrni vitaminat tuaja.

Ju mund të mos besoni në to ose mund të mos dëshironi të shpenzoni paratë, por bëni disa kërkime dhe bisedoni me mjekun tuaj dhe shikoni se çfarë rekomandon ai ose ajo. Disa do të funksionojnë më mirë për ju se të tjerët, kështu që bëni disa kërkime. Njerëzit thjesht ndihen më mirë kur marrin vitaminat e tyre.

Lexo: 4 vitaminat dhe suplementet që merr çdo ditë kjo doktoreshë për të forcuar sistemin e saj imunitar: “Trupi juaj do t’ju falënderojë”

Pjesa më e madhe e kësaj është thjesht sens i përbashkët, dhe ju e keni dëgjuar më parë, por unë nuk kam pasur grip prej vitesh dhe nuk do të shfrytëzoj mundësinë të marr COVID, kështu që do t’i përdor këto këshilla për të qëndruar i shëndetshëm. Të qenit i sëmurë fizikisht ka një efekt të thellë në mirëqenien tuaj emocionale, për të mos përmendur trupin tuaj. Merrni kohë shtesë për të qenë të shëndetshëm dhe do të jeni gjithashtu më të lumtur. Ndiqni këto 10 mënyra për të mposhtur COVID-19 dhe gripin dhe shijoni jetën tuaj.

Burimi: Psychology Today