11 nga produktet më të mira për kujdesin e lëkurës që gjenden në farmaci

Kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, nuk ka nevojë të mbledhësh paratë e tua të fituara me vështirësi për çfarëdo që është në modë. Në fakt, disa nga prodhimet më të gjithanshme të kujdesit për lëkurën janë ato të provuara dhe mund të gjenden në farmacinë tuaj.

Një rutinë e mirë për kujdesin e lëkurës është po aq e mirë sa produktet që përdorni. Ndërsa produktet me cilësi të mirë mund të ndihmojnë lëkurën tuaj të duket më mirë tani si dhe në të ardhmen, produktet me cilësi të dobët mund të jenë joefektive dhe madje të shkaktojnë dëm.

Lexoni për 11 nga produktet më të mira të kujdesit të lëkurës për t’i shtuar në regjimin tuaj sot, të gjitha këto kanë një vlerësim me të paktën katër yje nga klientët.

1. Olay Regenerist Retinol 24 Max Moisturizer (53$)

Ky krem hidratues i mbushur me retinol është krijuar për të hidratuar lëkurën ndërsa zbutet dhe ndriçohet njëkohësisht. Formula e saj pa aromë, pa yndyrë mund të përdoret në fytyrë dhe qafë.

2. CeraVe Hydrating Facial Cleanser (15$)

Ky pastrues i fytyrës është ndër produktet më të gjithanshëm të produkteve të kujdesit për lëkurën. Është formuluar me përbërës hidratues si glicerina e acidit hialuronik. Ai gjithashtu përdoret për të hequr grimin, papastërtitë dhe vajin. Për më tepër, sipas prodhuesit, pastruesi pa paraben dhe pa aromë është i përshtatshëm për llojet e lëkurës së thatë, të ndjeshme, me vaj dhe me puçrra.

3. Garnier SkinActive Micellar Cleansing Water (13$)

Uji Micellar pastron lëkurën dhe largon papastërtitë, vajin dhe djersën. Është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës falë formulës së saj të butë që mund të përdoret në fytyrë, sy dhe buzë.

4. Vanicream Facial Moisturizer With Hyaluronic Acid (13$)

Ky krem hidratues për fytyrën nga Vanicream është krijuar për një lëkurë të ndjeshme, kështu që është pa ngjyra, aromë dhe ruajtës të tjerë. Formula hidratuese, e testuar nga dermatologë bllokohet nga lagështia pa bllokuar poret.

5. L’Oreal Paris Skincare Revitalift Triple Power Eye Cream (16$)

Kremi i syve Revitalift Triple Power i L’Oreal është formuluar me retinol që zvogëlon rrudhat, acid hialuronik që bllokon lagështinë dhe vitaminë C. Sipas prodhuesit, formula pa paraben, vaj dhe aromë zvogëlon dukshëm rrudhat – ndërsa forcohet dhe shkëlqen – vetëm brenda një jave nga përdorimi.

6. e.l.f. Cosmetics Hydrating Bubble Mask (10$)

Kjo maskë për fytyrën është po aq efektive sa edhe argëtuese për t’u përdorur. I përbërë nga mijëra flluska të vogla, por të fuqishme, që pastrojnë dhe hidratojnë lëkurën. Plus, produkti është pa mizori dhe vegan.

7. Neutrogena Sensitive Skin Mineral Sunscreen (9$)

SPF është “MVP” (lojtari më i vlefshëm) i produkteve për kujdesin e lëkurës (duhet ta përdorni çdo ditë, nëse nuk jeni duke e përdorur akoma!) – dhe kjo shumëllojshmëri SPF 60 plus nga Neutrogena ofron mbrojtje shtesë ndaj rrezeve të dëmshme UV. Formula e saj hipoalergjike, e cila është pa aromë dhe pa vaj, mund të përdoret në fytyrë dhe trup.

8. Burt’s Bees Facial Oil with Rosehip Extract (9$)

Ky vaj hidratues i fytyrës është i mbushur me acide yndyrore, vitamina dhe antioksidantë për të ndriçuar, zbutur dhe hidratuar lëkurën. Produkti është testuar gjithashtu nga dermatologë dhe është formuluar pa parabene ose ftalate, gjë që, sipas prodhuesit, e bën atë të përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës.

9. Aveeno Calm + Restore Triple Oat Hydrating Face Serum (17$)

Ata me lëkurë të thatë do ta duan këtë serum hidratues të fytyrës, i cili bllokohet nga lagështia për të zbutur dhe qetësuar lëkurën. Përdor një formulë hipoalergjike, e cila është gjithashtu pa paraben, aromë dhe pa alkool. Vetë serumi është bërë me një kombinim të miellit të tërshërës, ekstraktit dhe vajit për të qetësuar lëkurën e irrituar pa bllokuar poret.

10. Cetaphil Redness Relieving Night Moisturizer (8$)

Hidratuesi i natës Cetaphil Redness Relievin është formuluar për të zvogëluar skuqjen duke hidratuar lëkurën e thatë. Formula e tij e testuar nga dermatologë, hipoalergjik dhe pa aromë përmban ekstraktin e jamballit, zbutjen e allantoinës dhe kafeinën që lufton inflamacionin.

11. Eucerin Q10 Anti-Wrinkle Face Cream (8$)

Ky krem për fytyrën që zvogëlon rrudhat është formuluar me përbërës si vitamina E hidratuese, beta-karotinë (e cila mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme ultraviolet) dhe koenzima Q10 që lufton radikalet e lira. Formula pa aromë dhe pa alkool zbut lëkurën në më pak se pesë javë, sipas prodhuesit./ProBizz.al/