4 llojet e pushimeve që mund të jetë e vështirë të rezervohen në 2022

Pas dy vitesh jetese me Covid-19, udhëtarët po bëjnë sërish plane të mëdha pushimesh.

Por jo çdo lloj udhëtimi mund të jetë i disponueshëm këtë vit, thanë profesionistët e udhëtimit.

Kjo për shkak se shumë njerëz shtynë pushimet më ambicioze gjatë pandemisë – në disa raste dy vjet me radhë – duke lënë pak hapësirë ​​për rezervime të reja këtë vit.

Gati gjysma e atyre që kishin anuluar pushimet në 2020 dhe 2021 planifikojnë t’i bëjnë ato këtë vit, sipas një sondazhi nga firma e sigurimit të udhëtimit Berkshire Hathaway Travel Protection. Vetëm 5.5% po i shtyjnë këto plane për vitin e ardhshëm dhe më pak se 4% planifikojnë t’i anulojnë fare, sipas sondazhit të më shumë se 1,500 udhëtarëve.

Përveç kësaj, njerëzit bëjnë udhëtime më të gjata dhe i rezervojnë ato më përpara. Disa pushime të vjeshtës dhe dimrit tashmë kanë filluar të shiten, tha Lee Thompson, bashkëthemelues i kompanisë së udhëtimeve aventureske, Flash Pack.

Por disa udhëtime mund të rezervohen plotësisht shumë kohë më parë, si këto katër lloje pushimesh që të brendshmit e udhëtimeve thonë se po mbushen shpejt për verën.

Safaret afrikane

Rezervimi i një safari afrikan 12 deri në 18 muaj përpara mund të jetë norma e re, tha Shannon Kircher, themeluesja e firmës së udhëtimit butik me bazë në SHBA, Compass & Vine.

Shumë udhëtarë ëndërrojnë të shkojnë në një safari, por nuk e tërheqin këmbëzën për shkak të sasisë së planifikimit dhe parave që shkojnë për të, tha Kircher.

Turistët fotografojnë një luan në Parkun Kombëtar Kruger në Afrikën e Jugut.
Martin Harvey | Banka e Imazheve | Getty Images

Sidoqoftë, pandemia ka “sfiduar idetë tona për të shtyrë udhëtimet kuptimplota”, tha ajo. Plus, më shumë njerëz kanë kohë dhe para për të udhëtuar tani, për shkak të udhëtimeve të anuluara nga dy vitet e fundit, tha ajo.

Për udhëtarët që kthehen në idenë e udhëtimit ndërkombëtar gjatë pandemisë, privatësia dhe natyra e hapur e safarit janë tërheqëse, tha ajo.

Safaret janë në thelb të distancuar nga shoqëria – ju jeni rreth më shumë kafshëve sesa njerëzve në përgjithësi,” tha ajo.

Udhëtarët po zgjedhin të vizitojnë Afrikën Lindore nga qershori deri në tetor, pasi periudha përkon me migrimin e madh të bletëve të egra, tha Kircher, me shumë prej tyre që zgjasin udhëtimin e tyre për të shtrydhur një përvojë udhëtimi me gorilla ose një arratisje nga plazhi pas safarit.

Pushimet në Hawaii

Vendndodhje të shumta në Hawaii janë në rrezik të mbeten pa vende të lira këtë verë, tha Zander Buteux i kompanisë së qiradhënies së shtëpive VacationRenter.

“Nëse prisni deri në qershor për të rezervuar udhëtimet në qershor, do të keni zgjedhje të pakta,” tha ai. “Kjo është veçanërisht e vërtetë për qytetet kryesore në çdo ishull si Honolulu, Lahaina dhe Kihei.”

Dy zona që kanë ende një sasi të mirë disponueshmërie janë O’ahu dhe Hanalei, tha Buteux, megjithëse ai nuk pret që gjërat të qëndrojnë kështu.

Zander Buteux i VacationRenter tha se udhëtimi mesatar në Hawaii në qershor është shtatë ditë dhe tarifa mesatare e natës për pronat atë muaj është 442 dollarë, një rritje prej 16% nga viti i kaluar.
Allan Baxter | Banka e Imazheve | Getty Images

Udhëtimi në Hawaii ka qenë në rritje për tetë muajt e fundit, tha Buteux. Biznesi pritet të rritet edhe më shumë – së bashku me çmimet – pasi shteti të heqë shumë nga kufizimet e tij të udhëtimit pandemik këtë muaj, tha ai. Duke filluar nga 26 marsi, vizitorëve nga Shtetet e Bashkuara kontinentale nuk do t’u kërkohet më të tregojnë statusin e tyre të vaksinimit Covid-19 ose një test negativ Covid-19 para udhëtimit për të hyrë.

Vera nuk është e vetmja kohë e vitit që rezervohet shpejt, tha Phil Jones, CEO i shtëpisë luksoze të pushimeve Pure Kauai. Periudhat e Pashkëve dhe të Krishtlindjeve po mbushen gjithashtu, tha ai.

Ashtu si Buteux, ai tha: Pasi “kufizimet e karantinës të jenë hequr, ne parashikojmë një rritje të rezervimeve”.

Fermat luksoze

Amerikanët që ende hezitojnë për udhëtimet ndërkombëtare po rezervojnë vende luksoze për pushime jashtë rrjetit në vend, tha Kircher.

Disa ferma të njohura janë rezervuar më shumë se një vit përpara, tha ajo.

Ranch në Rock Creek në Montana është rezervuar kryesisht deri në shkurt 2023 dhe pothuajse të gjitha vendet e fundjavës në Wyoming’s Brush Creek Ranch janë plot, sipas sistemeve të tyre të rezervimit në internet.

Kalorës me kalë që nisin një shteg në West Yellowstone, Montana.
Urbancow | E+ | Getty Images

Për shumicën e njerëzve, privatësia dhe natyra e shkëputur e fermave janë tërheqëse,” tha Kircher. Aktivitete të tilla si kalërimi, peshkimi dhe rafting në ujërat e bardha janë në natyrë dhe në distanca sociale.

Plus, vizitorët gjithashtu kujdesen për shumë nga nevojat e tyre pasi “shumica e shtëpizave të nivelit të lartë janë me të vërtetë gjithëpërfshirëse, që do të thotë se përfshihen ushqimi, pijet dhe komoditetet luksoze,” tha ajo.

Jahtet private

Rezervimi i kartave të jahteve verore në minutën e fundit është një gjë e së kaluarës, tha Tim Geisler, themeluesi i kompanisë së lundrimit me bazë në Grenada, Nautilus Sailing.

Shumë destinacione, veçanërisht në Mesdhe, po shiten shumë përpara kohe, tha ai.

Greqia, Spanja dhe ishulli francez i Korsikës janë destinacionet më të njohura me charter në Mesdhe tani, tha ai.

“Ne po vërejmë se gjërat kanë filluar të kthehen në nivele pothuajse para pandemisë,” tha Geisler, duke shtuar se “80% e charterëve tanë tashmë janë rezervuar në Spanjë”.

Minorca, një nga ishujt Balearik të Spanjës në Detin Mesdhe.
Gonzalo Azumendi | Guri | Getty Images

Udhëtimet verore me jaht në Mesdhe janë të njohura në mesin e amerikanëve, sepse ata priren të shmangin Karaibet gjatë kësaj kohe, pasi përkon me sezonin e uraganeve të zonës, tha ai.

Kompania po sheh një rritje të rezervimeve dhe kërkesave nga udhëtarët që duan të rezervojnë udhëtime nëntë deri në 12 muaj përpara kohe, gjë që kufizon inventarin në linjë, tha ai.

Sa më vonë të bëni një rezervim, aq më pak zgjedhje do të keni kur bëhet fjalë për madhësinë, konfigurimin dhe vendndodhjen e jahtit, prandaj është më mirë të rezervoni [të paktën] gjashtë muaj përpara,” tha ai.

Kompania kohët e fundit filloi të operojë në Kroaci, tha Geisler, duke shtuar se ka jahte të disponueshme atje për verën, por ka të ngjarë jo për shumë kohë.

Tregu global i çarterit të jahteve, i cili vlerësohej në 16.9 miliardë dollarë në 2021, parashikohet të arrijë në 26.5 miliardë dollarë deri në vitin 2027, me Evropën që të jetë destinacioni kryesor në muajt e verës, sipas firmës së kërkimit të tregut Mordor Intelligence.

Burimi: CNBC