Oscars 2022: Will Smith godet në skenë Chris Rock

Eventi i 94 i Academy Awards që ruante në mënyrë të qëndrueshme një frymë të gjallë u trondit nga një ngjarje e pabesueshme pasi Will Smith u ofendua për një shaka të bërë nga Chris Rock për gruan e tij, Jada Pinkett Smith.

Pasi Rock i bëri shaka Smithit se ai po priste me padurim një vazhdim të “G.I. Xhejn,” Smith u ngrit nga vendi i tij pranë skenës, iu afrua Rock-ut dhe e goditi me shuplakë. Pasi u ul, Smith i bërtiti Rock-ut që të mbajë emrin e gruas së tij jashtë nga goja e tij. Kur Rock, i cili bëri shaka me Jada Pinkett Smith gjatë pritjes së Oscars në 2016, protestoi se ishte thjesht një Shaka “GI Jane”, Smith përsëriti të njëjtën linjë.

Kjo ishte nata më e madhe në historinë e televizionit,” tha Rock, përpara se të kthehej në mënyrë të sikletshme në prezantimin e dokumentarit më të mirë, i cili shkoi për ”Summer of Soul (…ose Kur revolucioni nuk u transmetua në televizion) të Questlove.”

Më vonë gjatë ceremonisë, Smith i përlotur fitoi Oscarin për aktorin më të mirë, i pari i tij.

Unë di të bëj atë që bëjmë ne, ju duhet të jeni në gjendje të përballoni abuzimin. Ju duhet të jeni në gjendje t’i bëni njerëzit të flasin çmendurisht për ju në këtë biznes. Duhet të jesh në gjendje të kesh njerëz që nuk të respektojnë dhe duhet të buzëqeshësh dhe duhet të pretendosh sikur kjo është në rregull,” tha Smith.

Momenti tronditi audiencën e Dolby Theatre dhe shikuesit në shtëpi.

Shpresoj që Academy të më ftojë përsëri,” tha Will Smith, ndërsa përfundoi fjalët e tij në skenë.

Burimi: Euronews